Držet ústa a krok. Tak by se podle představ ODS měli chovat Piráti, kteří mají čtyři poslance a tři ministry. Občany zajímá, zda si Ivan Bartoš vede dobře jako vicepremiér pro digitalizaci a zda něco dělá s katastrofálním nedostatkem cenově dostupného bydlení, eventuálně jak zdatně Jan Lipavský obhajuje české národní zájmy na mezinárodním poli. Jejich vládní kolegy zato rozpaluje doběla výsledek pirátského celostátního fóra. Na něm odhlasovali, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) představuje ohrožení právního státu i naplňování cílů vládního programového prohlášení. Referendum o ministrovi? Zešíleli? Copak jsme nějaké Švýcarsko s přímou demokracií?

Kateřina Perknerová
Pavel jako Zemanův opak. Vydrží to?

Nechci rozebírat Blažkovy hříchy nebo obhajovat jeho pozici. Jde mi o zvláštní postoj ODS. Ječák její poslankyně Evy Decroix, která v ČT „umravňovala“ pirátskou europoslankyni Markéru Gregorovou, probudil asi i hluchého. Kolikrát jsme slyšeli, že hnutí ANO je stranou jediného muže, projektem Andreje Babiše a nikdo si tam nedovolí proti šéfovi ani špitnout? Představitelé ODS se teď k Pirátům chovají stejně, jako majitelé moci a jediného správného názoru. Prezident Petr Pavel mi v úterní debatě řekl, že situaci kolem Blažka nevnímá jako „vyhrocenou“, pětikoalice by si vše měla podle něj vyříkat v klidu mezi sebou. Jenže na zlobu a nedůvěru je zaděláno.

A jednání o dramatických škrtech (kromě obrany, jejíž rozpočet bude růst) má kabinet teprve před sebou. Budou Piráti, jimž patří třetí příčka ve volebních průzkumech, jen kývat? Lidovci už odvoláním ministra Nekuly vystrčili růžky. Svoji pozici, například v boji za zvýšení rodičovského příspěvku, budou tvrdě hájit. Nezdá se to, ale volby už jsou zase za dveřmi.