K malování měla blízko už od malička. Pak jí učarovaly mandaly. Původně je vyráběla jen pro svou rodinu a nejbližší. Dnes už je posílá i do světa, pořádá výstavy, mluví na seminářích. „Přišla jsem k tomu jako slepá k houslím," vypráví Petra Němečková v rozhovoru, který je dalším dílem cyklu Zajímaví lidé Hradecka.

Kdo může mandaly malovat?
Úplně každý. Je to intuitivní záležitost. Nepotřebujete k tomu vlastně ani tužku a papír. V Indii se tvoří mandaly třeba z písku.

Jak by tedy měla správná mandala vypadat?
Měla by mít kruhový tvar. Mandala totiž znamená kruh, střed. Může mít mnoho různých podob. U indiánů je najdeme v podobě lapače snů, uvnitř kostelů třeba jako kruhové rozety. Mandaly jsou tu od nepaměti.

Vy je malujete pastelkami nebo akvarely. Jsou na první pohled veselé. Co znamenají ty barvy?
Každá barva vysílá informaci. Já je vybírám intuitivně. Černobílá kombinace neznamená, že je smutná. Zobrazuje celek – černá a bílá – mužská a ženská polarita. Každý to však vnímá jinak, na někoho může taková mandala působit smutně. Barevné varianty mandal oproti tomu nesou třeba více energie či jiné informace. Jsou zaměřeny na jinou oblast lidského života.

Jak dlouho se tomuto malování věnujete?
Šestým rokem, ale teprve poslední dva roky naplno. Dříve jsem se zajímala třeba i o astrologii, k mandalách mě to však stále nějak táhlo, až jsem u nich nakonec zakotvila. (usmívá se)

Co vás k těmto věcem nasměrovalo? Zabývá se jimi někdo v rodině?
Maminka je racionálně zaměřená, to spíše přes babičku. Ta v sobě měla léčivou sílu – léčila lidi rukama. Po mamince jsem zdědila výtvarné nadání. Krásně se to skloubilo.

Právě babička byla tou, která vám mandaly ukázala?
To úplně ne. Když mi před sedmi lety zemřela babička, tak jsem se z toho těžce dostávala. A pomohly mi právě mandaly.

Jak můžou pomoci někomu jinému?
Mandaly působí pozitivně, navozují harmonii.

Ale co když tomu nevěřím. I tak na mě působí?
Ano i tak. Někam si ji postavíte, pověsíte,  a ona vám může pomoci začít se soustředit sám na sebe. Napomáhá čakře,  na kterou působí, aby se otevřela – je to ale určitý proces, cesta.

Petra Němečková
• 28 let
• svobodná, bezdětná
• pracuje jako event specialistka: produkce konferencí a seminářů
• vystudovala sociální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové
• baví ji sport, tančí, plave, jezdí na kole, chodí na fitbox
• ráda peče a vaří
• ve volném čase maluje mandaly  – magické kruhové obrazce
• její výrobky můžete najít například na webových stránkách www.lapetien.com

Jak to tedy funguje? Můžu si nechat vyrobit osobní mandalu na objednávku, která mi pomůže 
v určité oblasti?
V podstatě ano. Výroba mandal úzce souvisí s našimi čakrami, kterých máme na těle sedm. Jsou to energetická centra, která ovlivňují zdraví člověka i jeho psychický stav. Čakry nás propojují s energií, s tím, co je kolem nás. Dá se říct, že čím více paprsků mandala má, o to vyšší čakru se jedná.

Třeba čakra zdraví…
Přesně tak. Nebo komunikace. Pátá čakra, kterou najdeme na krku, představuje právě tuto oblast. Taková mandala je pak dobrá pro lidi, kteří třeba denně v práci komunikují. Srdeční čakra se zase nachází v oblasti srdce a souvisí s našimi city a vztahy. Mandala, která bude zaměřena na srdeční čakru, nemusí být nutně růžová, u mě by se tam objevila i zelenkavá barva. Zelená proto, abychom dokázali dát najevo city. To dnes vnímám jako výraznou překážku nejen v partnerských vztazích.

Když chcete namalovat mandalu pro někoho, musíte ho znát osobně? Co potřebujete vědět?
Osobně člověka znát nemusím. Stačí mi znát jeho problém. Zdravotní, psychický, partnerský či jakýkoliv jiný. Někdo chce třeba jen přinést něco hezkého do života.

Pro koho tvoříte?
Dříve to bylo jen pro okruh mých blízkých. Pak se začali hlásit i cizí lidi. Teď posílám mandaly třeba i na Slovensko. Nejdál jsou v Singapuru a ve Finsku. Hlavně díky sociálním sítím, kde se můžu spojit s lidmi z celého světa.

Jaké jsou na obrazy ohlasy?
Velmi dobré, je o ně zájem, což mě moc těší. Nejhezčí je, když přijde pozitivní zpráva, že se mandala líbí. To potěší nejvíc.

Jak dlouho vám trvá mandalu vytvořit?
Je to asi patnáct hodin čisté práce. Nejde to dělat v kuse, člověka pak bolí oči. (usmívá se) Když maluju, musím být 
v psychické pohodě. Nejde to třeba když je člověk nemocný.

Co vám dává samotné malování?
Je to proces autoterapie. Maluju pro někoho, komu to pomůže, ale pomáhá to i mě.

Kolik už jste namalovala mandal?
Myslím, že už kolem padesáti. Je v nich zaznamenaný určitý vývoj. Jsou čím dál barevnější. Ta první byla černobílá.

Mandala by člověku měla pomoci ke šťastnějšímu já. Jak vlastně vést harmonický život?
Každý má jiné hodnoty, sny a cíle. Člověk by si měl najít nějakou činnost a rozvíjet svůj potenciál. Neměl by dělat něco, jen protože musí. Měl by opustit svůj strach. To jsem taky udělala.

A začala se věnovat mandalám…
Přesně tak. Dělám ale také výstavy, působím na seminářích, besedách. Důležité je přestat hrát role a být přirozený. Pak je člověk úspěšný, aniž by musel vydávat velkou energii.

Jste spokojená?
Jsem. (usmívá se)   (skr)

Mandala není jen hezký obrázek

Mandala je barevný kruhový obraz s pravidelně uspořádanými tvary. Vytváří harmonický celek nesoucí určitou energii. Prací s mandalou 
a rozjímáním nad ní prý můžeme načerpat léčivou sílu.

Pokud ji máme postavenou na místě, kde na ni dobře vidíme, může nás pohled na ni na chvíli zastavit, zklidnit, zlepšit kvalitu našeho života. Může nám pomoci při zpracování emocí, nabýt nás pocitem sebevědomí a  také energií.

Kde můžeme mandaly vidět? Třeba na výstavě, kterou pořádá Petra Němečková od pondělí 17. března v hradecké restauraci Dobromysl. Její mandaly zde budou až do 17. dubna.

Veronika Skřivanová