Možná, že lidé trpí určitým druhem amnézie, že ze všech možných kandidátů vyhrál ten, jehož kandidatura by snad v každé jiné civilizované zemi nebyla ani brána vážně. Je to jako z pohádky od bratří Grimmů – lidé na sebe poštvou zlo, aby ho po nějaké době sami vykořenili. Snad bude pět let dostatečně dlouhých na to, aby pravda zvítězila nad samolibostí, ignorancí a hulvátstvím.

Osobně jsem prezidentskou volbu nijak neprožíval a nakonec se jí ani neúčastnil. Asi nejsem správný patriot. Nutno podotknout, že pří každé příležitosti mluvím o České republice jen v superlativech. Mimo jiné  proto, abych u některých nafoukaných Američanů vzbudil pocit závisti a zvědavosti. Pivo, ženy, historie a teď k tomu přibude ještě Zeman. O historky z jeho politické kariéry nebude nouze, a tak se Američané budou moci kromě piva, žen a památek přijet podívat na prezidenta známého nevybíravým slovníkem, otevřenou nenávistí k muslimům a svobodě slova. Vskutku představitel státu, který bude budit na svých cestách značnou pozornost. To už potvrdil při svém inauguračním projevu, který jako by vypadl z pera velkých mocenských lídrů 20. století. Někdy je lepší špatná image než vůbec žádná. Zatím si americká média nového reprezentanta českého státu nevšímají. Konec konců je to pouhý „vesnický šlechtic", ale to byl i Čingischán, který si dokázal podmanit půlku světa. Obama možná najde v Zemanovi velkého spojence, nakonec oba mají mnoho společného, i když Obama je ve svých vizích o několik kroků dál. To se dá rychle dohnat. Dříve jezdili vysocí představitelé státu na školení do SSSR, dnes mohou jezdit do USA.

Třeba nebude tak zle. Volby stejně ještě nic nezměnily, jinak by je přeci dávno zakázali. Někteří lidé se domnívají, že s novým prezidentem bude legrace. Hlavně, aby nám ten úsměv nezatrpkl.

Filip Šorf, Choltice, t. č. Massachusetts, USA