A za tím vším byl ledový vír, který se na nějaký čas usadil v jinak mírném klimatickém pásmu Severní Ameriky.

V Salemu to ještě nebylo tak hrozné jako v jiných místech na severu USA. Nedovedu si představit, že bych se takhle měl připravovat denně do práce a valit se po ulicích jako nějaký pestrobarevný maskot připomínající svým objemem kontejner.

I přesto se to nedá vůbec srovnat se zimou, kterou jsem před lety zažil na daleké Sibiři. Lidé obývající Sibiř musí být snad z jiného těsta, anebo se rodí s etanolem místo krve, který v zimních měsících ohřívají nějakými implantovanými vafkami. Na Sibiři jsem svůj tělesný objem díky všem svrškům a spodkům znásobil do velikosti menšího tankeru a při každém nádechu toho hrozivě ledového vzduchu jsem se bál, že mi zamrznou plíce. Pravdou je, že sibiřští bohatýři nosí pravé kožešiny, takže jim ta sezonní doba ledová asi tak nevadí, a pak mají několikrát destilovanou vodečku a dotované teplo v radiátorech.

V USA jsou naopak zase lidé, kteří sníh či zimu vůbec nezažili. Mluvím především o přistěhovalcích z teplých končin, pro které to musí být opravdu nevšední a poněkud stresující zážitek. Jeden známý mi vyprávěl, jak se jeho soused přistěhovavší z tropů snažil zbavit sněhové pokrývky na svém voze proudem vody z hadice, a to při teplotách pod bodem mrazu. Zima je také důvodem, proč spousta lidí mizí do svých letovisek na Floridě, zejména pak ti movitější, kteří si přes zimu užívají kokosových ořechů a písečných pláží.

Dneska není po půlmetrové sněhové nadílce ani stopy a zatímco meteorologové vyhlížejí další vortexy a blizzardy, lidé v Salemu si užívají slunečných dnů běháním a dokonce i surfováním. Důkaz, že lásku k oceánu nezastaví vůbec nic!

Filip Šorf, Choltice, t. č. Massachusetts, USA