K havárii došlo na letišti u Poličky ve čtvrtek kolem sedmnácté hodiny. „Pilot při přistávacím manévru dosud z nezjištěných příčin havaroval,“ uvedla Anna Štegnerová, tisková mluvčí svitavské policie. Pilot zřejmě nezvládl přistání a zhruba ze dvou desítek metrů spadl na zem.

Při havárii utrpěl osmašedesátiletý pilot těžké zranění. „Letecká záchranná služba ho vrtulníkem transportovala do nemocnice v Brně. Pilot měl podle hasičů a záchranářů velké štěstí, že letadlo nezačalo po pádu hořet.

Dlouhé šetření

Na místě zasahovali profesionální hasiči a policisté. „Více informací budeme vědět, až letadlo prohlédne letecká inspekce. Vyšetřování je na samém začátku,“ uvedla na místě Hana Kaizarová, tisková mluvčí svitavské policie.

Pádem letadla se zabývají svitavští policisté a letecká inspekce, která ve čtvrtek dorazila na místo havárie.

Vyšetřování pádu ultralehkého letadla na letišti u Poličky nekončí. „Policie v souvislosti s tímto případem zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví. Případ si přebrala služba kriminální policie a vyšetřování ve Svitavách. Na místo havárie se dostavil také inspektor letového provozu,“ sdělila policejní mluvčí Anna Štegnerová. Okolnosti této havárie letadla jsou nadále v šetření. Škody na letounu nejsou dosud vyčísleny.

Pilot je hospitalizovaný na traumatologickém oddělení nemocnice v Brně. Podle záchranářů má ale velkou naději, že vážné zranění přežije.

V České republice se jedná o první havárii ultralehkého letadla v letošním roce.