Podle předběžných policejních statistik u 22 dubnových nehod asistoval alkohol.

Příčina: Mikrospánek

Zřejmě nejhorší nehoda se stala 4. dubna na sjezdu z dálnice D11 u Libišan, kde se ráno srazily dvě dodávky. Při nehodě jeden člověk zemřel a další čtyři lidé byli zraněni. Podle policie řidič dodávky značky Mercedes na konci dálnice přejel do protisměru, kde se střetl s další dodávkou značky Iveco. Jednou z verzí příčiny nehody je mikrospánek u řidiče mercedesu. Muž pak následkům zranění podlehl. Nehoda se stala v místě, kde mezi pruhy už nejsou svodidla.

O šest dní později zahynul u Dolního Přímu dvacetiletý řidič. Do levotočivé zatáčky zřejmě vjel velkou rychlostí a najel na pravou krajnici. „Zde strhl volant vlevo a tím uvedl vozidlo do smyku. Vyjel vpravo mimo vozovku a v lesním porostu narazil bočně do stromu," uvedla  policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Další tragická nehoda se stala 14. dubna v obci Jičíněves. Časně ráno tam třicetiletý řidič vozu Opel Corsa odbočil právě ve chvíli, kdy přes vozovku přecházela 43letá chodkyně. Žena byla na místě mrtvá.

Vážná nehoda, naštěstí bez smrtelných následků, se stala u Jevíčka. Na křižovatce u obce se srazila octavie s felicií. Při střetu bylo pět lidí zraněno a pro řidiče felicie dokonce musel přiletět vrtulník. Nehodu zřejmě  zavinil řidič octavie, který nerespektoval dopravní značku Stůj, dej přednost v jízdě.

Alkohol i drogy

Policie v regionu za duben vyšetřovala 622 nehod, z toho 345 v Královéhradeckém kraji. Dvě desítky z nich zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Vyznamenal se zejména 24letý muž, který  na parkovišti v Úpici nacouval do jiného vozu. „Provedená dechová zkouška ukázala hodnoty 2,86 promile alkoholu v dechu," informovali policisté.

Řidička (41) v Dětenicích sice problémy s alkoholem neměla, zradil ji ovšem test na drogy, protože u ní prokázal amfetamin.

To třiadvacetiletý řidič sice nic nebral, zato si vyjel s kombajnem na dálnici. „V historii dálnice D11 na úseku Královéhradeckého kraje šlo o zastavení nejpomalejšího vozidla," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Za duben na silnicích ČR zemřelo 41 lidí
Při dubnových dopravních nehodách v Česku zahynulo podle předběžné bilance 41 lidí, což je o dva mrtvé méně než před rokem. Podle policie na to mělo vliv špatné počasí, protože  cyklisté a motorkáři příliš nevyjížděli.
Od začátku roku si tak dopravní nehody vyžádaly 149 lidských životů, což je pro dané období nejméně téměř za půl století a o 11 obětí méně než loni.