Jel z lesa s traktorem a připojeným valníkem, který byl plně naložen dřevem. Ještě před prudkým svahem řekl synovi, aby vystoupil a šel kousek pěšky. Řidič se pak rozjel a traktor při jízdě ze svahu neubrzdil.

„Valník se začal naklánět a pak se převrátil i traktor. Ten se několikrát přetočil. Muž zůstal zaklíněný mezi volantovou tyčí a blatníkem. Celou událost viděl 12letý syn, který nepodlehl panice a běžel do obce vzdálené dva kilometry, odkud přivolal pomoc,“ popsala událost mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Vendula Horáková. Ještě před příjezdem záchranářů do Vysokého Potoka se podařilo zaklíněného muže vyprostit místním obyvatelům, kteří reagovali na chlapcovu žádost o pomoc.

Záchranáři zraněného muže ošetřili. Přivolaným vrtulníkem byl transportován do nemocnice, kde se otec tří malých dětí podrobil operaci. „Kdyby Štěpán nepřivolal pomoc, jeho otec by na místě zemřel,“ tvrdila Horáková Od hasičů Pardubického kraje Štěpán dostal Dráčka Záchranáčka. Ten je maskotem projektu zaměřeného právě na psychologickou pomoc dětským obětem při dopravních nehodách či jiných haváriích. „Z psychologických výzkumů i ze zkušenosti zasahujících hasičů vyplynulo, že plyšová hračka, kterou si dítě může k sobě přimknout, působí jako zklidňující element v psychicky zátěžové situaci,“ dodala Horáková. (hd)