„Vstala jsem, chtěla si dát sprchu, umýt vlasy. Chystala jsem se na přijímací zkoušky, potřebovala jsem se takříkajíc zkulturnit," vzpomíná na své středeční ráno Karolína Bartošová. Když však otočila kohoutkem, dočkala se jen proudu ledové vody. Podobné „ledové překvapení" čekalo na stovky dalších lidí, zatím největší letošní havárií v Hradci trpělo od středy zhruba osm ulic na Slezském Předměstí včetně dvou základních škol a hotelu.

„Naši hosté nastalou situaci respektují, vědí, že chyba není na naší straně. Je to ale samozřejmě pro všechny strany nepříjemné," vypověděla ve čtvrtek provozní postiženého hotelu Alessandria Andrea Alešová.

Na čí straně je tedy chyba? Za vše může havárie na primárním horkovodu společnosti Elektrárny Opatovice (EOP), technici ve čtvrtek pracovali hlavně na rohu Slezské ulice a Pospíšilovy třídy. Pomoc s odstraňováním závady nabídla i firma Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK), která právě od Opatovic teplo kupuje a svými místními rozvody ho ve městě dodává konečným odběratelům. Bez teplé vody se tak v mžiku ocitli také její klienti.

První komplikace s teplou vodou přitom podle šéfa THHK Jiřího Seidlera přišly už v noci na středu, krátkodobý výpadek postihl celý Hradec. „EOP nám před tímto výpadkem oznámily, že přecházejí na záložní zdroj. Do středečního poledne již byly dodávky od EOP v pořádku s výjimkou Slezského Předměstí, kde vznikla havárie na horkovodu," řekl Seidler. První část dodávek teplé vody slíbila EOP obnovit ve čtvrtek večer,  zbytek domácností přijde na řadu v pátek, tedy po více než 48 hodinách.

Víc než teplá voda z kohoutku však místním chybí lepší informovanost: „Až teprve po celém dni bez teplé vody nám dole ve vchodě vylepili jakýsi papír, že poteče až v pátek. Když jsem něco víc hledala na jejich stránkách, našla jsem jen krátkou zprávu, že to opravují," kroutí hlavou Ivana Koukalová, kterou výpadek rovněž zasáhl.

Ve škole chyběla teplá voda hlavně uklízečkám, lidé vytáhli kastroly

Hradec Králové - Společnost Elektrárny Opatovice se brání, tvrdí, že pro urychlenou nápravu dělá maximum. „Je to havárie, ty se stávají. Nemohli jsme to dopředu vědět," řekl mluvčí EOP Martin Sýkora a dodal: „Práce pokračují tak, aby nejpozději v pátek během dne byly dodávky teplé vody kompletně obnoveny."

Koupání jako rituál

Stovky rodin tak díky nečekané havárii zažily menší návrat v čase – vodu si jako za starých časů jednoduše ohřívaly. „Šoupla jsem na sporák dva kastroly vody a s pomocí mamky si umyla alespoň ty vlasy. Ve studené vodě bych to opravdu nedala. Horší to měla naše známá, která bydlí o vchod dál. Mají malé miminko, takže třeba z koupání se stala přímo večerní událost, která se oproti normálu dost protáhla," vypráví se smíchem Karolína Bartošová.

„Ve finále můžeme být rádi, že vůbec nějaká voda teče, zažila jsem dva dny úplně bez vody a nezdá se to. Nemoci třeba jen spláchnout je opravdu nepříjemné. Tady nás to jen všechny překvapilo. Že teplá voda nepoteče, jsme nečekali, tak jsme se na to nemohli připravit a teď je z toho haló," má jasno Hradečanka Marie Dvořáková.

Jídelna netrpěla

Výpadek dodávek teplé vody naopak vůbec nezaregistrovali v Základní škole SNP. „Absenci teplé vody pocítily nejvíce asi paní uklízečky, a ty si potřebnou vodu prostě ohřály. Výuky se výpadek nijak nedotkl. Ve školní jídelně také problém nebyl, přístroje na mytí si vodu ohřívají samy," uvedla ředitelka školy Miluška Karásková.

Valící se páru z poškozeného horkovodu sledoval z okna i důchodce pan Karel. Fakt, že teplá voda mu z kohoutku ještě nějakou chvíli nepoteče, ho evidentně nijak nerozrušoval.

„Jen ať si lidi uvědomí, jaký to je luxus jen tak si otočit kohoutkem a mít teplou vodu. Vždyť to není taková hrůza si přinejhorším vodu přihřát. Mně osobně to třeba nevadí vůbec. Studená sprcha je totiž zdravá, já se rád otužuji, a teď to konečně může zkusit i manželka," vtipkoval.

Kolem vleklé havárie se vyrojila řada vtipů i na sociálních sítích, lidé nejčastěji odkazovali na nedávnou aféru se znečištěnou vodou v pražských Dejvicích.

Když spadla střecha, lidé měli doma na teploměrech 17 stupňů. Byl listopad
Téměř třináct let uplynulo od největší havárie v novodobé historii opatovické elektrárny. Na začátku listopadu 2002 spadla při generální opravě střecha elektrárny a tuny betonu a železa zavalily šest kotlů. Bez teplé vody i tepla se ocitlo 55 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Teplotu v bytech elektrárna udržovala přibližně na 17 stupních Celsia. Teplá voda netekla několik dní vůbec.
Evakuovat se muselo například také několik desítek pacientů z budov královéhradecké fakultní nemocnice, které neleží v areálu nemocnice. Většina škol měla zavřeno, stejně tak některé další instituce závislé na dodávce tepla z Opatovic.
Po městě se nedaly téměř sehnat přímotopy, kterými lidé zahřívali svá obydlí. Problém byl také v tom, že v Hradci Králové žádný záložní zdroj tehdy Elektrárny Opatovice neměly. Nyní už jsou takové objekty po Hradci tři.
Zprovoznit první kotel se podařilo až po deseti dnech, další dny začala do krajské metropole proudit i teplá voda.