Hukot vrtulníku nad Prachovskými skalami v úterý odpoledne nevěstil nic dobrého. Záchranáři tu pomocí třicetimetrového lana s podvěsem pomáhali horolezci, který se zřítil ze skal.

Jednatřicetiletého muže se snažila při pádu zachytit žena. Ve snaze pomoci si zlámala malíčky na obou rukou. K prvnímu letošním pádu horolezce v Prachovských skalách vyjížděli hasiči z Jičína a Hradce Králové. „Muže uložili do vakuového vaku a připravili ho k transportu v podvěsu vrtulníku letecké záchranné služby," přibližuje událost tisková mluvčí hasičů Alena Kuthanová.

„Mladého muže, který si poranil dolní končetinu a měl drobné oděrky a pohmožděniny na celém těle, jsme dopravili na dostupné místo. Zde jsme provedli základní přednemocniční péči. Po celou dobu byl při vědomí a se zdravotníky komunikoval," uvedl Ivo Novák, mluvčí krajské záchranky. Pacient byl transportován do Jičína a předán do péče zdejší nemocnice.

„U zásahu jsme neměli k dispozici sanitku ani vůz dopravní služby, takže paní vezli do nemocnice hasiči. K rozsahu zranění se proto nebudu vyjadřovat," pokračoval Novák.

Jak Deník zjistil, zásah proběhl bez přítomnosti policie. Vloni v tomto období už záchranáři vyjížděli do skal počtvrté. Také Michal Pokorný, který sbíral zkušenosti s lezením po skalách i v zahraničí, si z Prachovských skal odvezl nepěknou zkušenost. „Lezli jsme někde uprostřed Prachova a já jsem na laně spadl přibližně z dvaceti metrů, protože vypadlo oko z jištění. Nikdy jindy jsem se do situace, abych měl takhle namále, nedostal," uvádí dvaatřicetiletý horolezec. Dodává, že pískovcové skály jsou v Čechách všeobecně špatně jištěné. Materiál je sám o sobě měkký a oka jsou daleko od sebe.

„V cizině jsou oka po metru, tady spíš po pěti a víc. Na nový blejskavý nejty prakticky nenarazíš," míní horolezec, který přiznává, že po události z Prachova se maček nedotkl.