Pátrání po ztraceném turistovi na konci ledna zaměstnalo záchranáře na obou stranách Krkonoš. Muž byl nezvěstný od soboty 26. ledna, kdy jeho zmizení oznámila německá ambasáda. Zřejmě se sám vydal na túru z Karpacze směrem na Sněžku. Stihl mobilem ještě poslat fotografický autoportrét (selfie) přátelům. Na snímku byl s dvěma tyčemi značení, ale nebylo poznat lokalitu. Pak už byl jeho mobil nedostupný.

VE VĚTRU A HROMADÁCH SNĚHU ANI PSI NEMĚLI ŠANCI
Polští záchranáři rozjeli velkou pátrací akci, pomáhali jim i členové české Horské služby a cvičení psi. „Dvacet našich záchranářů se zapojilo do pátrání v terénu. Prozkoumali okolí Sněžky, například planinu okolo Luční boudy, Obří Důl, ale hledání skončilo bezvýsledně. Vše ztěžoval silný vítr, špatná viditelnost a přívaly sněhu, kterého napadlo někde až 35 centimetrů,“ řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Z pátrání po německém turistovi ztraceném v Krkonoších.Zdroj: Wiktor Szczypka

Několikadenní pátrání bylo bezvýsledné. „Problémem byly náročné povětrnostní podmínky a mohutná sněhová pokrývka,“ uvedli polští záchranáři. Tělo ztraceného turisty našli až v sobotu 6. dubna, po odtátí velkého množství sněhu. „Objevili jsme ho v těžko přístupném horském terénu, mimo značené cesty,“ upřesnili záchranáři.

Podle nich se turista v horách s největší pravděpodobností ztratil a umrzl. Přesné příčiny smrti stanoví až nařízená pitva. „Co se týká pohřešování v horách, je to zatím jediný letošní tragický případ,“ doplnil náčelník Pavel Jirsa.

ŽENA ZEMŘELA PŘI NOČNÍ JÍZDĚ NA SANÍCH
V Krkonoších ale nejde o jediného mrtvého letošní zimy. V lednu zahynula ve Špindlerově Mlýně čtyřicetiletá žena při noční jízdě na saních. „Byla nalezena poblíž sáňkařské dráhy nedaleko stromu, do něhož zřejmě při jízdě narazila. Zasahující lékař zjistil, že utrpěla vážná zranění neslučitelná se životem a byl nucen konstatovat její úmrtí,“ dodal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.