„Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než 12 centimetrů a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze," varuje Vendula Horáková, mluvčí pardubických hasičů.

Vyhýbat byste se měli také místům, kudy voda do nádrží přitéká či odtéká. Pokud se po ledu pohybuje větší skupinka lidí, měli by mít chodci mezi sebou minimálně pětimetrový rozestup.

„Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše využívejte lyže či sněžnice. Doporučujeme také osobní záchranné pomůcky využívané v severských státech, takzvané Ice Picks. Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět," dodala Horáková.

Pokud uvidíte tonoucího člověka v ledu, zavolejte ihned hasiče a záchranou službu. K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji bezpečnost velice opatrně, s využitím co největší plochy. „Ideálně se můžete plazit, využít žebříku, desek či klád.  Pokud je to možné, tak se přivažte k lanu s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.," zakončila mluvčí.

Po vytažení na břeh udržujte zachráněného v teple, ideálně z něj svlékněte mokré šaty a zabalte ho do suchého oděvu nebo deky.