„Krátce před devátou hodinou jsme přijali oznámení, že na sídlišti Na Lužci leží starší muž v bezvědomí,“ uvedl vrchní strážník Pavel Řehoř. Na místo ihned vyrazil hlídkový vůz, ale nemohl nikoho nalézt. Do hledání se mezitím zapojili ihned i další strážníci, kteří nebyli ve službě.

„Bohužel se nepřesným oznámením celý zásah dost zpozdil. Hlídka nalezla ležícího muže až v ulici, která vede k sídlišti. Při našem příjezdu ležící muž už nedýchal a neměl hmatný ani tep. Zahájili jsme proto okamžitou srdeční masáž a pomocí ambuvaku i umělé dýchání,“ komentoval Pavel Řehoř postup strážníků na místě.

Vzápětí dorazila na místo posádka zdravotnické záchranné služby, která zahájila odbornou resuscitaci. Bezvládného muže se tak podařilo na místě oživit a zdravotníci jej převezli ihned do nemocnice.

„Strážníci z Lázní Bohdanče nejsou jen od rozdávání pokut, ale procházejí každoročně mnoha kurzy včetně poskytování první pomoci. Naše hlídkové vozy jsou vybaveny rozsáhlou zdravotnickou výbavou. Samozřejmě v žádném případě nemůžeme nahradit zdravotníky, ale mnohokrát do roka se nám stane, že zasahujeme na místě ještě před příjezdem lékaře. Bylo by smutné, aby strážníci na místě jen postávali, když mohou svým rychlým zásahem někomu pomoci nebo i přispět k záchraně života,“ nechal se slyšet Pavel Řehoř.

„V tomto případě včasná resuscitace pacienta skutečně pomohla. Po deseti minutách se podařilo obnovit srdeční akci a pacient byl urychleně převezen na ARO pardubické nemonice. Je potřeba uvědomit si, že každá minuta, kdy člověk takto zůstane bez pomoci, znamená ztrátu šance na přežití o deset až patnáct procent. V tomto ohledu se nám velmi vyplácí i asistenční služba operátorek na lince 155, které přesně instruují svědky nehody, jak pomoci. Podařilo se nám tím významně eliminovat též případy, kdy lidé jen nečinně postávají kolem zraněného,“ prohlásil mluvčí pardubické záchranky Otomar Kušička.