Policie obvinila v současnosti už bývalého strojvedoucího a průvodčího vlaku ze spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci.

Muži tvořili osádku motorového vlaku, který 1. května kolem páté hodiny ranní projížděl mezi Doudlebami nad Orlicí a Kostelcem nad Orlicí – zastávka. Nedaleko železničního přejezdu v centru Kostelce uviděli ve vzdálenosti přibližně 30 metrů před železničním vozidlem v kolejišti osobu. Strojvedoucí sice zapnul rychločinné brzdění a houkání, ale chodec reagoval pomalu. Motorový vlak ho srazil.

Když vlak dobrzdil, muži vystoupili a došli ke sraženému mladíkovi, který ležel na břiše a nekomunikoval s nimi. „Oba obvinění nijak nezjišťovali rozsah jeho poranění a ani mu neposkytli žádnou první pomoc. Z místa nehody se vrátili zpět do vlaku a pokračovali v jízdě, aniž by něco nahlásili v železniční stanici nebo zavolali na tísňovou linku. Mladík na následky této nehody později zemřel,“ popsala případ tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Rychnově n. K. Alena Kacálková Chvojková. Upozornila, že podle dosavadního vyšetřování muž po době nárazu žil ještě několik hodin a ani jedno z jeho poranění nemuselo být samo o sobě smrtelné, kdyby mu někdo poskytl kvalifikovanou lékařskou pomoc. Pokud vlak nepřekročil rychlost a jeho obsluha nebyla pod vlivem alkoholu, nic by mužům nehrozilo. „Proč mu nepomohli? Žádné rozumné vysvětlení nám neřekli,“ uvedl ředitel rychnovské Policie ČR Zdeněk Hlaváček.

Vzhledem k tomu, že nehoda byla nahlášena až po třiceti hodinách, už nebylo možné alkohol u posádky ověřit. U mladíka opilost pitva nepotvrdila. „Vracel se z čarodějnic, trochu se napil, asi jako každý na oslavě. Ale bylo to daleko pod hranicí těžké opilosti,“ upřesnil Hlaváček.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský včera potvrdil, že oba muži už nejsou jejich zaměstnanci.

Za trestný čin neposkytnutí pomoci hrozí strojvedoucímu jako řidiči dopravního prostředku trest odnětí svobody až na tři roky, nebo zákaz činnosti. Průvodčí může být odsouzen až na jeden rok. (zen)