Muž, který se v pondělí propadl střechou poničenou poryvy větru při páteční bouři v Čejkovicích na Jičínsku a po desetimetrovém pádu na betonovou podlahu utrpěl vážná poranění hlavy, při převozu do nemocnice zemřel.

Mrtvý 36letý muž byl jednatelem obchodní firmy, která v objektu sídlí. Na střechu vylezl, aby objednaným pokrývačům ukázal konkrétní závady a rozsah poškození. Vlnitý eternit se však pod ním propadl. Muž dopadl nejdříve na paletu s měkčím materiálem, která ho vymrštila dolů na betonovou podlahu.

Východočeská Inspekce práce, která případ šetří, si na obchodní firmu chce pořádně posvítit. „Podle prvních zjištění byly ve firmě závažné nedostatky. Například poslední školení o bezpenosti práce tu proběhlo v roce 1992. Ačkoliv jsou zjištěné nedostatky velmi závažné, nejspíš však nemají příčinnou souvislost s tragédií,“ uvedl ředitel východočeské inspekce práce Jaroslav Nečas.

Stavební firma, která přijela na opravu střechy, je nejspíš z obliga. „Staveniště ještě nebylo předáno. Jednatel s ní teprve hodlal sjednat zakázku, nejdříve dělníkům ukazoval poškození,“ dodal Nečas.

Páteční bouře napáchala po celém Česku velké škody na majetku. Vítr odfoukl několik střech, padající stromy ničily auta a na několika místech dokonce zastavily vlakový provoz.

V pondělí se vážně zranil rovněž dělník na opravě pily v Holovousích u Hořic, když se pod ním propadl strop.