Za letošní první pololetí zahynulo 17 lidí v Pardubickém kraji a 15 lidí v kraji Královéhradeckém. Letos se naštěstí neopakovala tragická bilance z roku 2012, kdy si nehody vyžádaly celkem 42 mrtvých, 28 v hradeckém a 14 v Pardubickém kraji. V celé České republice přišlo v prvním půlroce o život 263 lidí, o dva méně něž ve stejném období loňského roku.

Nejvíce lidí zahynulo v březnu

Za letošní první pololetí vyšetřovala policie v regionu téměř 3600 dopravních nehod, což je asi o stovku  méně než loni. Z toho více než dva tisíce evidovala v Královéhradeckém kraji a kolem 1500 v kraji Pardubickém.

Nejhorším letošním měsícem z hlediska nehodovosti byl březen, kdy na silnicích vyhaslo deset životů, sedm v hradeckém a tři v Pardubickém kraji. Špatný byl také červen s osmi mrtvými.

Naopak nejméně smrtelných nehod policie zaznamenala v dubnu, kdy zahynuli dva muži, oba motorkáři. Jeden z nich vjel u Žamberka do protisměru a narazil do nákladního auta. Druhá smrtelná nehoda se stala o dva týdny později rovněž na Orlickoústecku. Obětí  byl pětašedesátiletý motocyklista, který u obce Rudoltice  při průjezdu zatáčkou najel na  nezpevněnou krajnici, kde  narazil do dopravní značky a skončil v příkopu.

O jednu tragickou nehodu více než v dubnu zaznamenala policie  o měsíc později.

Cyklisté, chodci a koloběžkář

Mezi obětmi je i několik cyklistů a chodců. U Lánova a u Vysokova  doplatili dva chodci na to, že šli za tmy po silnici v tmavém oblečení a řidiči je uviděli příliš pozdě.

V případě chodců se dvě velmi podobné nehody odehrály na Svitavsku, kde řidič a řidička v noci přejeli lidi ležící na vozovce. První případ policie vyšetřovala v lednu mezi Poličkou a obcí Korouhev. Řidička se tam nestačila vyhnout muži, který ležel uprostřed jízdního pruhu, a přejela ho. Zanedlouho se téměř stejná nehoda stala v Kunčině. Ani tam si řidič (51) dodávky nevšiml ležícího muže (52).

Na Svitavsku se odehrála také další nezvyklá nehoda. Na konci dubna sjížděl z kopce v Opatovci pětasedmdesátiletý muž na koloběžce s přídavným motorkem. Na nerovné cestě však dostal smyk a havaroval.  Utrpěl vážné zranění, kterému později podlehl. Policie tehdy upozornila, že při jízdě neměl na hlavě přílbu. „Ačkoli při jízdě na tomto stroji ji nemusí řidič používat, dá se říci, že by při pádu mohla následky zranění patrně zmírnit," uvedla  policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Několik řidičů osobních aut doplatilo na čelní srážku s kamiony, u dvou tragických nehod byly traktory. Jeden se převrátil a spadl na řidiče, druhému se odpojil válec, který táhl za sebou. „Válec sjel z kopce na osobní auto," řekla  policejní mluvčí Alena Kacálková. Řidič auta (33) vážným zraněním podlehl.

Smutný konec června: šest životů

Celkem osm lidí přišlo o život v červnu. Tragický byl zejména závěr  měsíce. Posledních šest dní si na silnicích vyžádalo šest životů. Nešťastná série začala u Vendolí na Svitavsku, kde se srazil osobní vůz s autobusem. „Auto se po nárazu převrátilo na střechu a vmáčklo se pod autobus," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Cestující ze zdemolovaného auta museli vyprošťovat hasiči, řidička (22) nehodu nepřežila.

Den poté přišla o život další žena při nehodě na křižovatce u Holic, kde se srazila dvě auta. Náraz byl tak prudký, že oba vozy odhodil mimo silnici. Tři zraněné museli vyprostit hasiči, jedna z nich zraněním několik hodin po nehodě podlehla.

Ještě téhož dne večer se stala další tragická nehoda na Chrudimsku, kde starší muž utrpěl smrtelné zranění při pádu z kola, a den poté policie jela ke smrtelné nehodě na Pardubicku.

„Černé úterý" – to byl poslední červnový den na Jičínsku. Odpoledne se tam téměř ve stejnou dobu staly dvě tragické nehody. Nejdříve narazilo ve Vojicích auto do stromu  tak prudce, že spolujezdkyně přišla o život, krátce nato najel u železničního přejezdu v Bartoušově náklaďák do do tří osobních aut. Cestující z jednoho z nich nehodu nepřežila.

Oběti nehod v regionu za 1. pololetí
rok                                       2015           2014           2013          2012
Královéhradecký                   15                11                18              28
Pardubický                            17                13                16              14
Východní Čechy                    32                24                34              42

Nesedejte za volant ve stresu
Na silnicích v Česku zemřelo v první polovině letošního roku 263 lidí.
Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patří nevěnování se plně řízení. „Řidiči usedají k volantu ve stresu, neodpočatí a věnují se i jiným činnostem než řízení," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. U závažných nehod však dominovalo nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky.