Nehodou, ke které došlo na rizikové křižovatce ulic Akademika Bedrny a Pilnáčkova v Hradci Králové, se zabývají hradečtí dopravní policisté. „Na přechodu pro chodce spojeného s přejezdem pro cyklisty se střetl řidič osobního vozidla s 77letou ženou naskakující na své kolo,“ uvedla v tiskové zprávě policejní mluvčí Lucie Konečná.

Po nehodě sice podle Konečné řidič zpomalil své vozidlo, ale poté z místa nehody odjel. Žena byla předána do péče lékařů.

Křižovatka, kde se v kraji nejvíc bourá. Křížení městského okruhu v Hradci - tedy ulic Pilnáčkova a Akademika Bedrny. Za poslední dva roky se tady stalo 19 nehod, nejčastější příčinou byla jízda na červenou v kombinaci s odbočováním vlevo.
VIDEO: Jízda na červenou. Křižovatka u Obi je třetí nejrizikovější v zemi

Veškeré okolnosti této nehody policisté nadále vyšetřují.

Řidič sice vyjel na zelenou, i tak ale měl dát osobám na přechodu a přejezdu přednost. „Přesto, že oba účastnící provozu vyrazili na zelený světelný signál, je třeba být maximálně opatrný a pamatovat na pravidla silničního provozu. V mnoha případech totiž semafory na křižovatkách signalizují zelenou jak pro chodce, tak pro vozidla. A obzvláště chodci a cyklisté jsou pak velmi zranitelnou skupinou, které řidiči vozidel musí dát v takovém případě přednost,“ podotkla Konečná.

Při fotbalovém utkání jeden z příznivců Sparty zapálil tričko v sektoru hostí.
Fanoušci Sparty napadli v hradeckém baru tři osoby. Skončily v nemocnici

Policejní mluvčí proto upozorňuje na předpis, který ukládá řidiči při odbočování, přestože má zelenou, dát chodci na přechodu či cyklistovi na přejezdu přednost. Přesné znění § 70 zákona č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích: „Řízení provozu světelnými signály při řízení provozu na křižovatce znamená pro řidiče signál se zeleným plným kruhovým světlem ‚Volno‘ možnost pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musí dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu pro chodce a cyklistům přejíždějícím ve volném směru po přejezdu pro cyklisty.“

Zdroj: Policie ČR