V loňském roce došlo k sedmi dopravním nehodám na přejezdech, z toho dvakrát ke střetu s vlakem. Smrtelná byla srážka vozidla s vlakem v Bílé Třemešné, při které zahynula dvaačtyřicetiletá řidička. Jeden střet s vlakem se přihodil ve Vrchlabí v ulici K Mlékárně. Při ostatních nehodách byly poškozeny závory nebo signalizační zařízení.

V roce 2018 došlo na Trutnovsku ke třinácti dopravním nehodám na železničních přejezdech. Ve třech případech se jednalo o střet s vlakem. Následkem bylo jedno těžké zranění, ostatní nehody se obešly bez zranění. Jeden střet s vlakem se opět odehrál na vrchlabském přejezdu v ulici K Mlékárně. Při zbývajících deseti případech byly poškozeny závory nebo signalizační zařízení v důsledku nehody u železničního přejezdu.

Letos už došlo ke dvěma nehodám na přejezdech, u kterých byly poškozeny závory či signalizační zařízení. Nejednalo se o střet s vlakem.

V České republice je více než osm tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. Při několika stech nehodách ročně na nich zahynou desítky osob. V drtivé většině jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje. V posledních letech zaznamenává Drážní inspekce velmi vysoký počet smrtelných nehod na železničních přejezdech. Zatímco dříve lidé umírali při každé desáté nehodě na přejezdu, nyní je to již při každé šesté nehodě.

Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod. V roce 2019 zemřelo na železničních tratích v ČR 247 osob.

Rizikové železniční přejezdy v Královéhradeckém kraji

- Na Trutnovsku je dalším rizikovým místem přejezd v Bílé Třemešné uprostřed lesa nedaleko Dvora Králové. Přímo pod vlak tam loni v květnu najela 42letá řidička a zemřela. Během posledních šesti let to byla třetí vážná nehoda na tomto místě.

- Na Hradecku došlo loni v červenci k děsivé smrtelné nehodě na železničním přejezdu v Černožicích, kde vjelo pod vlak auto se čtyřčlennou rodinou.

- Zřejmě nejvíce rizikový železniční přejezd na Náchodsku je v červenokostelecké části Stolín. Zde došlo k vážné nehodě v prosinci 2018, kdy zde osobní vlak doslova rozmetal osobní automobil.

- Na Jičínsku patří mezi dlouhodobě nebezpečné přejezd na trati Libošovice – Sobotka, kde dochází k častým střetům vozidel s vlakem. Přejezd není zajištěn závorami.

- Na Rychnovsku patřily k nebezpečným železničním přejezdů hlavně ty, které postrádaly závory, dnes už tam jsou, třeba v Rychnově nad Kněžnou - Zbuzanech nebo mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách.