O třetinu méně mrtvých, méně nehod i zraněných. Až neuvěřitelně pozitivní letošní trend východočeských silnic pokazil uplynulý prodloužený víkend.
Domů se odsud nevrátili čtyři lidé. „V době od 3. do 6. července 2009 šetřili policisté na východě Čech celkem 65 dopravních nehod a havárií, při kterých byly čtyři osoby usmrceny, pět lidí utrpělo těžké a 30 lehké zranění. Hmotné škody činí 2 786 000 korun,“ shrnula krutou bilanci východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

V sobotu dopoledne u Opočna na Rychnovsku 20letý řidič osobního auta Kia Sephia na rovném a přehledném úseku začal předjíždět Škodu Favorit, přičemž pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy. Dostal smyk, najel na levou krajnici a poté do silničního příkopu. Zde postupně narazil do dvou dřevěných sloupků ohradníku a skončil v ovocném stromě, od kterého se vozidlo odrazilo a převrátilo se na střechu. Řidič utrpěl těžké zranění, 18letý spolujezdec sedící na zadním sedadle však nehodu nepřežil. Lehce zraněn byl také 19letý spolujezdec na předním sedadle.

Týž den večer zemřel na hlavní silnici u Třebechovic pod Orebem 76letý řidič osobního auta Dacia Logan z Hradce Králové. Sjel do pravého silničního příkopu, kde narazil do stromu. „Prvotním ohledáním na místě přivolaný lékař zjistil, že řidič pravděpodobně náhle zemřel při řízení vozidla,“ dodala policejní zpráva.

Nejtragičtější však byla neděle. Nad ránem, těsně před 4. hodinou, u Králík na Orlickoústecku 58letá řidička osobního vozidla Fiat Tempra, jedoucí ve směru od Lichkova na Králíky, pravděpodobně vyjela na přímém přehledném úseku komunikace do protisměru. Vozidlo pokračovalo na krajnici a do příkopu, kde čelně narazilo do betonové patky mostku vjezdu na pole. Při havárii utrpěli jak řidička, tak 62letý spolujezdec zranění neslučitelná se životem.

Oba se právě vraceli ze svatby. Cesta byla jejich poslední. „Vozidlo bylo po nehodě zajištěno z důvodu znaleckého zkoumání. Technická závada jako příčina dopravní nehody nebyla na místě ohledáním zjištěna. Hmotná škoda činí 21 000 korun,“ dodala policejní mluvčí.

Vloni od 3. do 6. července, během svátků, zahynuli ve východních Čechách tři lidé. To ale samotné svátky připadaly na sobotu a neděli, první dva dny byly pracovní.

Statistika smrtelných nehod podle regionů:

Statistika nehod posledních let podle krajů.
Prvních pět měsíců: Nejlepší bilance od roku 2005

Až se skoro takovou zprávu nechce psát, protože po ukonejšení obvykle následuje nový pád do propasti.

Ale přece. Prvních pět měsíců letošního roku byly východočeské silnice nejbezpečnějšími od roku 2005. Od 1. ledna do posledního května na nich zahynulo „jen“ 30 lidí. Vloni za stejnou dobu 46, v roce 2007 čtyři desítky, ve vůbec nejhorším roce 2006 53 lidí a o rok před tím 35. „Zatím je to nejméně mrtvých od roku 2005,“ potvrdila policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Z výše zmíněných čísel jsou už odečteny údaje za okresy Semily a Havlíčkův Brod, které do loňska patřily pod východočeskou policejní správu. A ještě ke zraněním, tady počet poklesl oproti loňsku zhruba o 15 procent. Těžce zraněno bylo letos za prvních pět měsíců 172 lidí, lehce 933.

Neuvěřitelný, ale poněkud klamný je především propad počtu evidovaných dopravních nehod. Letos do května jich bylo 2769, před rokem přitom dva a půlkrát víc, 6782. Pokles je dán především zvýšením velikosti hmotné škody, při níž musí být k nehodě přivoláni policisté. Tato hranice od letoška čini 100 tisíc korun, pokud nedojde ke zranění. Na autě, ve kterém v neděli našli smrt u Králík dva lidé, byla přitom škoda odhadnuta jen na 21 tisíc korun.