„Naštěstí nedošlo k těžšímu zranění ošetřovatele, nepotvrdilo se podezření na vnitřní zranění. V současné době vyslýcháme svědky události. Jedná se o pracovníky, kteří slony ošetřují. Zjišťujeme, zda nedošlo k nějakému pochybení interních předpisů zoo a zda byla dodržena bezpečnost práce,“ podotkl mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Vzhledem k tomu, že se nepotvrdilo žádné úmyslné zavinění jiné osoby, nebyl v případu ani nikdo obviněn. „K události došlo tak, že pracovník ve výběhu upadl a slon jej zranil klem. Zřejmě se k němu ohnul a přitom jej bodl do podbřišku,“ upřesnil mluvčí Ertner.

Zoologická zahrada chová africké slony ve speciálním pavilonu s velkým výběhem. Ošetřovatelé se zvířaty cvičí a učí je různé dovednosti, jako například hraní na harmoniku.

Na rozdíl od menších indických slonů se z těch afrických nedají vychovat „domácí“ zvířata. Sloni v pavilonu nejsou vázáni na řetěz. Samec má však vlastní pavilon, protože u něj v dospělosti pravidelně propukají musty, tedy jakési stavy šílenství.

Před deseti lety došlo v zoo k tragické nehodě, kdy nemocná slonice jednoho z ošetřovatelů usmrtila. Tehdy však k případu došlo ještě ve starém pavilonu, který byl nahrazen zcela novým chovným zařízením.

Třicetiletá slonice Umbu přišla do dvorské zoo jako dvouletá již v roce 1983.

(mj, bm)