Den se zkracuje a už v odpoledních hodinách začíná být viditelnost značně snížená. Chodec v tmavém oblečení, který jde po přechodu nebo po okraji vozovky, je téměř neviditelný a řidiči ho postřehnou až na poslední chvíli.

Od posledního říjnového víkendu, kdy se ručičky hodinek posunuly o hodinu nazpět a odpoledne se významně zkrátilo, se situace ještě zhoršila. Právě na sníženou viditelnost doplatila v pondělí v podvečer dvojice chodců na Orlickoústecku. Při nehodě, o níž píšeme na jiném místě, jeden z nich zemřel.

Tma je zrádná
Loňské statistiky hovoří jasně. Zatímco v srpnu na českých silnicích zemřelo osm chodců, v září se jejich počet zvýšil na jedenáct a v říjnu na šestnáct. Nejhorší byl listopad, kdy přišlo na o život 22 chodců. V noci loni zemřelo 80 chodců, což bylo 60 procent. Předloni zahynulo 86 a v roce 2011 dokonce 94 chodců. U cyklistů jsou čísla poněkud jiná: nejvíce tragických nehod je v létě.   (Zdroj: PČR)

Neúprosná čísla

Podle organizace Besip jsou dlouhodobě nejproblematičtější kategorií usmrcených osob v noci stále chodci. V roce 2013 v noci zahynulo 80 chodců, což je 59,7 procenta.

„Přírodní zákony oklamat nejdou. Když řidič uvidí chodce na 18 metrů (v tmavém oblečení) a aby zareagoval včas, potřebuje 31 metrů, je jejich  střet téměř jasný a bohužel při rychlosti 75 km/h je zřejmé, že se bude jednat o velmi vážnou nehodu," uvedl Besip na svých stránkách.

Zákon zatím pamatuje jen na bezpečnost cyklistů, kteří za tmy musejí používat osvětlení. U chodců dosud povinnost osvětlení či označení reflexním prvkem neplatí.

Tma je riziková i pro cyklisty, i když o něco méně. Podle Besipu loni každý čtvrtý cyklista zahynul v noci.

Chci být vidět!

„U dopravních nehod, kdy účastníkem je chodec či cyklista, jsou následky mnohem rizikovější než u osob jedoucích ve vozidle," připomíná policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Právě na problematiku nejzranitelnějších účastníků dopravních nehod se nyní zaměřila kampaň policistů Královéhradeckého kraje. Chodci a cyklisté kromě důležitých informací obdrží informační leták od Besipu a hlavně si ze setkání s policistou odnesou rychloupínací reflexní pásku.

„Jde o žlutou pásku širokou 5 cm, různých délek s reflexním pruhem uprostřed, která nositele zviditelní jak ve dne, tak i v noci, a to až na 200 metrů. Během kampaně policisté rozdají téměř 2000 těchto pásek," uvedl Jan Čížkovský.