Královéhradecký kraj: Zabitých je o pět méně než vloni

Hradec Králové - Prázdninové nehody si na silnicích 
v Královéhradeckém kraji zatím vyžádaly dva mrtvé, což je výrazně méně než za červenec a srpen loňského roku, kdy v kraji zemřelo při nehodách celkem sedm lidí.

Vyplývá to z dosud neuzavřených předběžných statistik Policie České republiky, čísla jsou k 30. srpnu.

Podle statistik se v červenci v kraji stalo 402 nehod, což bylo o 49 více než v červenci 2014. Při červencových nehodách zemřel jeden člověk, těžké zranění utrpělo sedm lidí, 129 osob bylo zraněno lehce.

V červenci 2014 zemřelo 
v kraji při dopravních nehodách pět lidí.

Od 1. do 30. srpna se v kraji stalo podle statistik 356 nehod, to je o 21 méně než za loňský srpen. Tragicky skončila jedna dopravní nehoda, loni v srpnu to byly dvě. Letos bylo celkem těžce zraněno 11 lidí, 92 utrpělo lehké zranění.

Tragicky v Královéhradeckém kraji skončila 3. července dopravní nehoda osobního a nákladního vozu na silnici I/11 u Lhoty pod Libčany na Hradecku, při které zemřel řidič osobního vozu.

Druhá tragická nehoda se během prázdnin v Královéhradeckém kraji stala 18. srpna v Náchodě, kde třiašedesátiletá chodkyně vstoupila u obchodního domu do silnice před v koloně jedoucí kamion. Žena zůstala zaklíněná pod kabinou a i přes pomoc záchranářů svým zraněním podlehla.

Čísla Královéhradeckého kraje
Počty prázdninových dopravních nehod v Královéhradeckém kraji:
         červenec 2015 červenec 2014 srpen 2015 srpen 2014
počet nehod      402              353            356               377
usmrceno              1                  5                1                   2
(Pozn.: V případě roku 2015 jde o údaje do 30. srpna.)

Pardubický kraj: Počet mrtvých vylétl - hned o šest

Pardubice - Během letních prázdnin se v Pardubickém kraji stalo zhruba stejně nehod jako před rokem. Zahynulo však při nich téměř dvakrát více lidí, 13 proti loňským sedmi. Ubylo naopak těžkých i lehkých zranění.

Na nepříznivé bilanci úmrtí na silnicích se podepsal zvláště červenec, kdy zemřelo devět lidí. Vyšší byl ale počet mrtvých i v srpnu, čtyři proti loňskému jednomu.

Těžké následky měla havárie, která se stala 17. července u Opatova na Svitavsku. Při srážce dvou osobních aut zemřela řidička a její spolujezdec z jednoho vozu, další člověk byl těžce zraněn. Dva mladíci zahynuli při dopravní nehodě 28. srpna mezi obcemi Kutřín a Perálec na Chrudimsku. Třetí se zranil a přiletěl pro něj záchranářský vrtulník. Jejich osobní auto narazilo do stromu zřejmě při nebezpečném předjíždění.

Co je příčinou velkého nárůstu smrtelných nehod, není jasné. Jedněmi z možných faktorů jsou vysoké teploty a únava. Počty mrtvých jsou vysoké navzdory kampani, na které policie spolupracuje s Pardubickým krajem. Opakuje se již druhým rokem, letos byla zahájena 30. června. Hejtmanství připravilo spoty a billboardy kolem velkých silnic, policisté v některých dnech zvýšili dohled na frekventované silnici I/35.

Statistika Pardubického kraje
Porovnání dopravních nehod v Pardubickém kraji o letních prázdninách:
               červenec a srpen 2014 červenec a srpen 2015
počet nehod            608                                      599
počet mrtvých            7                                        13
těžce zraněných        38                                        28
lehce zraněných       293                                      224
(Pozn.: V případě roku 2015 jde o údaje do 30. srpna.)