Prvním prázdninovým víkendem byl zčásti už víkend uplynulý – řada škol na východě Čech ukončila školní rok už v pátek. Policie České republiky proto už v minulých dnech zvýšila dohled nad silničním provozem. Mimořádné bezpečností akce všeho druhu potrvají během celého léta.

Na Pardubicku byl zvýšený policejní dohled odstartován v úterý a ve středu během dvoudenní akce, jejímž hostem byla skupina Auto-teamu – posádky civilních vozidel VW Passat, které běžně brázdí převážně dálnice a rychlostní silnice. Jedná se o vozidla VW Passat R36 s třemi stovkami koní pod kapotou, čtyřkolky s benzinovým šestiválcem o obsahu 3,6.

„Celou akci jsme zaměřili na rizikové chování řidičů motorových vozidel nejen na úsecích rychlostních komunikací, ale i v obcích. Na pomoc dorazily policejní automobily značky Volkswagen Passat R 36, které hlídaly místní komunikace a sledovaly možné dopravní přestupky,“ říká k předprázdninové dopravní akci Eva Větrovská z policie Pardubického kraje. „Během dvou dnů policejní hlídky na Pardubicku zastavily a zkontrolovaly čtrnáct řidičů motorových vozidel, kteří svojí bezohlednou jízdou mohli omezit silniční provoz nebo vážně ohrozit život nebo zdraví nejen své, ale i ostatních účastníků provozu. Jeden z řidičů doplatil na předjíždění na plné čáře, zbývajících třináct přestupků se týkalo vysoké rychlosti nejen v obcích, ale i mimo ně. V tomto případě nehřešila pouze mužská část populace, ale i ženy, a to v poměru 10 : 4. Nejstarším řidičem - přestupcem byl pětašedesátiletý muž, nejmladší byla dvacetiletá žena.“

Někteří z řidičů svou chybu přiznali a byli ochotni přijmout svůj prohřešek statečně, někteří se snažili obhájit své počínání různými výmluvami. Tady jsou dva nejzajímavější.

Řidič s pardubickou registrační značkou, který jel příliš rychle, se prý domníval, že mezi Pardubicemi a Hradcem Králové u obce Opatovice nad Labem vede dálnice.

Řidička, která na povolené osmdesátce jela svým vozidlem 108 km/h argumentovala tím, že spěchá nakojit svého malého potomka.

Rekordmanem v rychlé jízdě v obci se stal pětašedesátiletý muž, který projížděl Pardubicemi rychlostí 92 km/h. Absolutním rekordmanem se v bezohledné jízdě mimo obec stal čtyřiatřicetiletý řidič, který se mezi Hradcem Králové a Pardubicemi řítil rychlostí 182 km/h.

Zvýšené kontroly nejen na silnicích plánuje Policie České republiky během prázdnin v celých východních Čechách. (f)