VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči stále častěji bourají po střetu se zvěří

Královéhradecko, Rychnovsko - „Přibrzdit, nezmatkovat a vypnout dálková světla,“ radí odborníci.

6.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Období zvýšeného střetu se zvěří bývá hlavně v jarních a podzimních měsících.

V Královéhradeckém kraji řešili policisté letos už 506 případů, což je o 13 více než loni. Rychnovská dopravní policie zaznamenala do konce září 113 nehod, při kterých došlo ke střetu se zvířetem. Je to o 22 případů více než za stejné období v loňském roce.

Poslední dopravní nehoda se stala 20. září v 06:20. „Řidiči nákladního auta jedoucímu na silnici I /11 směrem na Týniště nad Orlicí v lesním úseku vyběhl náhle z pravé strany pod auto daněk. Pro velmi krátkou vzdálenost řidič nestihl zareagovat a zabránit tak střetu, po kterém zůstal daněk na místě mrtvý. Řidič naštěstí vyvázl bez zranění, škoda byla vyčíslena na 70 tisíc korun,“ uvedla mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Kdy hrozí srážky nejčastěji

Nejčastěji se vysoká zvěř pohybuje za svítání a za soumraku. Oslněné zvíře je většinou zmatené a zůstane strnule stát. „My se srážkám se zvěří snažíme účinně bránit,“ říká předseda Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou Vladimír Šabata a dodává, že od Královéhradeckého kraje dostává organizace každý rok finanční příspěvek, který přerozděluje mysliveckým spolkům. „Chceme, aby nám spolky zmapovaly ta místa, kde ke střetům dochází nejčastěji. Tam pak instalujeme buď pachové ohradníky, nebo optická zradidla,“ doplňuje. Podle průzkumů jsou optická zradidla v podobě modrých pásek umístěných na patnících u silnice mnohem účinnější, reaguje na ně včas jak zvěř, tak motorista. Oproti tomu pachové ohradníky mají krátkou účinnost a musí se stále doplňovat účinná látka.

Jak reagovat

V žádném případě by řidič neměl strhávat volant nebo kličkovat, shodují se odborníci. „Jakmile se zvěř objeví u silnice, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být i nadále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice,“ doporučuje Alena Kacálková.

„Vždy záleží na zkušenosti řidiče a okolních podmínkách. V každém případě je potřeba v označených úsecích přizpůsobit rychlost jízdy, když už se stane, že vám zvěř skočí do cesty, nebrzdit, držet volant pevně a rovně. Ale i zkušený řidič, který je na to připraven, může zareagovat neočekávaně, mnohdy je to opravdu jen vteřina“, říká provozovatel autoškoly Václav Jarkovský.

Co dělat po střetu se zvěří

Bezprostředně po nehodě by měl řidič zapnout výstražná světla a místo nehody označit varovným trojúhelníkem.

„Když se něco takového stane, je třeba okamžitě volat policii, která má od nás seznam všech mysliveckých hospodářů v rámci celého okresu, a policisté okamžitě volají hospodáře příslušného spolku, aby zvěř odklidil,“ říká Vladimír Šabata.

Poraženou zvěř, pokud je usmrcená, odveze hospodář na kafilérii, pokud je pouze zraněná, musí ji na místě utratit. Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet sám. Mohlo by být nemocné, což laik nepozná, navíc může poraněné zvíře člověka ošklivě zranit. „Zvíře nikdy nenakládejte do auta. Mohlo by to být později posouzeno jako trestný čin pytláctví,“ dodává Alena Kacálková.

Kdo zaplatí škodu

V případě střetu se zvířetem, které má majitele, je povinen škodu uhradit majitel zvířete. Protože se ale v naprosté většině případů jedná o srážku s divokou zvěří, která majitele nemá, není náhradu škody po kom vymáhat. Pojišťovny tak doporučují havarijní pojištění nebo připojištění k povinnému ručení. Jinak řidiči nezbývá, nežli opravu vozidla uhradit z vlastních zdrojů. Nejjednodušším řešením, jak srážce a následné škodě předejít, je tak na místech, kde by ke střetu se zvěří mohlo dojít, sundat nohu z plynu.

Autor: Ilona Dvořáková

6.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ/-Á DĚLNÍK/-ICE VE STROJÍRENSTVÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ/-Á DĚLNÍK/-ICE VE STROJÍRENSTVÍ, - PP na dobu neurčitou, nástup možný od 1. 4. 2018, - Náplň práce: převážně ruční opracování finálních produktů., - Požadujeme: manuální zručnost. Pracoviště: Almet, a. s. [2], Ležáky, č.p. 668, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: , .

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 35 000 Kč

Vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci na vysokých školách VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK/-ICE (TYPU POSTDOC), VP2_12. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK/-ICE (TYPU POSTDOC), VP2_12, - PP na dobu určitou, nástup možný od 1.5.2018, - Náplň práce: Experimentální práce v laboratoři, zejména výzkumná práce v aktivitě 3 - syntéza nových porfyrinů, vyhodnocení statistických dat, plánování experimentů, práce s daty, prezentace a publikace výsledků, spolupráce v rámci národních a mezinárodních vědců, spolupráce při přípravě národních a mezinárodních projektů, práce na klíčových aktivitách projektu., - Požadavky: doktorský titul v oblasti organické, bioorganické nebo farmaceutické chemie, zkušenosti se syntézou ftalokyaninů, dostatečná publikační aktivita (minimálně 2 příspěvky s IF ?3, alespoň dva dokumenty jako prvoautorské), žadatel h-index ?3, 2 doporučující dopisy od uznávaných odborníků z oblasti výzkumu (minimálně 1 od zahraniční instituce), vzdělání v oblasti biologických věd, biochemie nebo farmakologie po dobu více než 10 let po ukončení doktorského studia v přírodních vědách na kterékoli univerzitě v České republice nebo rovnocenné vzdělání na jakékoliv univerzitě v zahraničí, Doktorský titul musí být dokončen před termínem tohoto otevřeného výběrového řízení, aktivní znalost AJ., - Přihláška zájemce bude obsahovat: jméno a příjmení zájemce, datum a místo narození zájemce,, státní příslušnost zájemce, místo pobytu zájemce, datum a podpis zájemce,kontaktní telefon, e-mail., - K přihlášce zájemce připojí tyto doklady: strukturovaný životopis (který bude obsahovat mimo jiné údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech), motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, doklady o splnění ostatních požadavků a požadovaných dovedností, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění., Přihláška, včetně souhlasu k nakládáním s poskytnutými osobními údaji, je k dispozici ke stažení na http://www.faf.cuni.cz., - Přihlášky se všemi požadovanými náležitostmi a přílohami zasílejte poštou nebo doručte osobně do 3. 4. 2018 do 12:00 hodin na adresu:, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Zuzana Hemerková, DiS. - Oddělení personální, práce a mezd, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5, Obálku viditelně označte slovy "VŘ - projekt EFSA-CDN - PD pracovník VP2_10-13"., Bližší informace jsou dostupné na odkazu: https://portal.faf.cuni.cz/Careers/PD-researchers-postdoc-positions/. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Zuzana Hemerková, +420 495 067 424.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: - Místo výkonu práce: stavby - celá ČR, STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: práce na stavbách - výkopové, manipulace s materiálem, manuální práce při stavbách silnic, opravách a stavebních úpravách na ostatních stavbách, - Nabízíme: placené ubytování, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky, kontaktní osoba: Bulánek Tomáš, tel. 777 868 957 (po celý den), e-mail: tomas.bulanek@seznam.cz. Pracoviště: Stavax eko s. r. o., 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Eva Bulánková, +420 724 105 890.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 8 000 Kč

Vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci na vysokých školách VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK/-ICE (TYP JR/SR), VP1_10. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK/-ICE (TYP JR/SR), VP1_10, - PP na dobu určitou, nástup možný od 1.5.2018, - Náplň práce:, Experimentální práce v laboratoři, pracovník se bude zabývat interakcemi přírodních látek obsažených v potravních doplňcích s biotransformačními enzymy 1. a 2. fáze biotransformace, bude pracovat především na buněčných modelech a buněčných liniích, plánování experimentů, práce s daty, prezentace a publikace získaných výsledků v mezinárodním měřítku, zapojení do přípravy národních a mezinárodních projektů, účast na klíčových aktivitách projektu., - Požadavky:H-index ? 5, kvalitní publikační výstupy (alespoň dvě prvoautorské publikace - výhodou s IF ? 3), požadované vzdělání v biomedicíně, farmacii, biochemii či biologických vědách orientace v problematice farmakologie a toxikologie přírodních látek, aktivní znalost anglického jazyka,, - Další požadované dovednosti a vlastnosti: předpoklady pro výzkumnou činnost, flexibilita, pečlivost a zodpovědnost, organizační a komunikační schopnosti, schopnost samostatné i týmové práce, vysoké pracovní nasazení, ochota dále se vzdělávat., - Přihláška zájemce bude obsahovat:, jméno a příjmení zájemce, datum a místo narození zájemce, státní příslušnost zájemce, místo pobytu zájemce, datum a podpis zájemce, kontaktní telefon, e-mail., -K přihlášce zájemce připojí tyto doklady:, strukturovaný životopis (který bude obsahovat mimo jiné údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech), motivační dopis, doporučující dopisy od 2 odborníků v oboru (alespoň 1 ze zahraničního pracoviště), ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, doklady o splnění ostatních požadavků a požadovaných dovedností, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění., Přihláška, včetně souhlasu k nakládáním s poskytnutými osobními údaji, je k dispozici ke stažení na http://www.faf.cuni.cz., Přihlášky se všemi požadovanými náležitostmi a přílohami zasílejte poštou nebo doručte osobně do 3. 4. 2018 do 12:00 hodin na adresu:, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Zuzana Hemerková, DiS. - Oddělení personální, práce a mezd, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5, Obálku viditelně označte slovy "VŘ - projekt EFSA-CDN JR/SR pracovník VP1_10-11"., Bližší informace jsou dostupné na odkazu: https://www.faf.cuni.cz/Fakulta/Uredni-deska/Vyberova-rizeni/VR-Vyzkumny-pracovnik-typu-junior-201803/. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Zuzana Hemerková, +420 495 067 424.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvě party chuligánů se proti sobě rozeběhly na travnatém plácku u křižovatky Anenská. Policejní těžkooděnci však střetu zabránili.

VIDEO: Policisté překazili bitku po fotbale

Pardubice - Hradec Králové

Pardubice neskórovaly, fotbalové derby těsně vyhrál Hradec

Dramatické čtvrtfinále rozsekne až sedmý zápas v Hradci

Hradec Králové - Smoleňák vystřelil Hradci výhru 31 vteřin před koncem zápasu. Série je tak nerozhodná a chybí poslední duel.

Nedávali dělníkům peníze, bili je a hrozili jim. Půjdou do vězení

Hradec Králové - Za obchodování s lidmi v pátek hradecký krajský soud poslal do vězení Romana Feka (49) a Ladislava Fedáka (44).

Lázně mění vrt léčivého přírodního pramene

Janské Lázně - Konstrukce vrtu si vyžádala zásah po šedesáti letech životnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT