Při sivestrovském veselí byl však čas i na rozjímání a tichou vzpomínku nad těmi, kteří se se svými blízkými již z příchodu nového roku radovat nemohli. Mnohdy však jejich smrt nebyla přirozenou, někteří zemřeli rukou násilníka, při výkonu své práce, nebo se nevrátili z cesty autem.

Výbuch v továrně


Je 20. dubna přesně 6.45 a Pardubicemi se rozléhá detonace. V tu chvíli tisíce Pardubáků míří do zaměstnání či do škol. Málokdo si v tu dobu uvědomil, co se stalo, přestože naprostá většina tuší, že se „ozval“ Semtín! A měli pravdu.

Bilance dubnového výbuchu v semtínské Explosii byla děsivá. Zdravotníci ošetřili celkem devět lidí, většinou pořezaných od skla. Pro čtyři zaměstnance už ale nemohli udělat nic. Ačkoliv oficiální místa tehdy potvrdila pouze to, že zaměstnanci se pohřešují, záchranáři přítomní na místě přímo i nepřímo potvrdili, že výbuch nemohl nikdo přežít.

Zavražděné děti

Na začátku září obehnali policisté páskami dům v Širokém Dole na Svitavsku. V obydlí, které na jaře koupila početná rodina, byly nalezeny v tratolišti krve čtyři mrtvé děti – dva chlapci a dvě dívky. Matka se pokusila oběsit a skončila ve vážném stavu v nemocnici. Událost nahlásil na policii v sousední Poličce druh ženy a pravděpodobně otec nejmenší oběti, dvouměsíčního dítěte. Na tamní, čtyři kilometry vzdálenou služebnu došel pěšky.

Lidé v obci se čtyřmi stovkami obyvatel byli šokováni. Někteří těžko skrývali slzy. „Paní jsem znala, měli hodně dětí a byla poslední dobou unavená. Tvrdila, že péči o děti nestíhá. Jinak ale vypadala jako slušná žena. Možná na ni dolehl stres,“ řekla tehdy sousedka Blanka Volfová.

Podle dostupných informací v domě zemřeli dva chlapci a dvě dívky, šlo o děti ve věku deset a osm let a dvouměsíční miminko. Děti údajně měly na těle řezné rány a stopy po škrcení.

Smrt pod kamionem

Neomalenost řidiče kamionu zřejmě stála za zářijovou tragickou dopravní nehodou u Obědovic na Hradecku. Zemřeli při ní čtyři lidé.

Nehoda se stala v nepřehledném úseku táhlé zatáčky mezi obcemi Káranice a Obědovice. Podle svědků se zde pokoušel jeden kamion předjet druhý. Při předjížděcím manévru ale proti nim vyjelo ze zatáčky osobní auto, které poté skončilo v příkopě. „V osobním autě bylo pět lidí. Čtyři muži ve věku 18 až 30 let zemřeli na místě. Pátého převezli záchranáři s těžkými poraněními do hradecké nemocnice,“ uvedla tisková mluvčí hradeckých policistů Anna Pešavová. Řidič kamionu nakonec za nehodu dostal u Okresního soudu v Hradci Králové pět a půl let.

Smutná procházka

Stačila jen chvilka a pro prarodiče, kteří šli v Habrmanově ulici na „špacír” se svými dvěma vnoučaty, se příjemné odpoledne v sobotu 19. listopadu změnilo v noční můru. Malé děti ve věku tři a pět let, které šly po přechodu pro chodce, srazil nepozorný čtyřicetiletý řidič. Podle očitých svědků do nich nacouval.

Zranění obou dětí byla velice vážná už při převozu do nemocnice. Tříletý chlapec jim podlehl několik desítek minut po nehodě, pětiletý chlapec o pár hodin později.

(pv, red)