„Přestože šlo pravděpodobně o střet v poměrně nízké rychlosti, zraněný muž zůstal po pádu na silnici v bezvědomí," potvrdil mluvčí královéhradecké záchranky Ivo Novák.

V hlavní roli přilba

Záchranáři ho tak připojili na ventilátor a začali s resuscitací. „V průběhu základního vyšetření zdravotníci zjistili, že cyklista utrpěl vážné poranění hlavy. Po poskytnutí neodkladné přednemocniční péče a stabilizaci zdravotního stavu jej proto museli převézt do královéhradeckého traumacentra. Podle zjištění zasahujících posádek muž zřejmě neměl na hlavě cyklistickou přilbu," doplnil Novák.

Policisté přitom pravidelně varují, že helma je mnohdy to jediné, co cyklisty zachrání před fatálními následky jakékoli nehody. „Cyklistická přilba může výrazně omezit možnost vážného poranění mozku. A to tak, že rozloží úder, který jinak zasáhne lebku a mozek při srážce. V průběhu srážky se pěnová vložka přilby ocitne mezi objektem – auto, chodník, silnice a jezdcovou hlavou, jinými slovy proběhne samodestrukce v zájmu ochrany toho, co je uvnitř přilby," uvádí na svých stránkách například Ministerstvo dopravy.

Michaela Zumrová