V noci na neděli se v Trutnově otrávily oxidem uhelnatým z propan-butanového svítidla jedna žena a malé dítě. Šestileté dítě upadlo do bezvědomí, jednapadesátiletá žena zůstala při vědomí a zavolala pomoc.

„Naše posádka vyjížděla v jednu hodinu ráno v Trutnově k jednapadesátileté ženě a šestiletému dítěti. Podle neověřených informací z místa otravu způsobilo propanbutanové svítidlo," informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Tomáš Ježek.

Oxid uhelnatý je toxický plyn, jehož hodnoty se měří v počtu částic na metr krychlový. „Dětský organismus může reagovat rychleji na menší množství v kratším čase, v tomto případě bylo dítě v bezvědomí," dodal Ježek.

Za uplynulý rok už dva mrtví

Dítě proto záchranáři převezli na oddělení JIP do Fakultní nemocnice Hradec Králové, žena skončila v péči lékařů z nemocnice v Trutnově. Stav dítěte byl vážný, ale už odpoledne se mohlo vrátit zpět domů.

Hasiči přitom v místnosti naměřili koncentraci oxidu uhelnatého jednotek 16 ppm, což není jinak extrémní hodnota.

„Dítě už bylo propuštěno do domácího ošetřování," řekl včera v podvečer lékařský náměstek hradecké „fakultky" Zdeněk Tušl.

Za poslední rok zemřeli na otravu oxidem uhelnatým ve východních Čechách už dva lidé.

V srpnu zemřela 55letá žena v Hradci Králové poté, co se nadýchala oxidu uhelnatého, který unikal z karmy v koupelně. Ženu našel její manžel a přivolal záchranáře, jejich oživovací pokusy však byly marné. Hasiči naměřili v koupelně zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého a uzavřeli přívod plynu do karmy.

Další tři lidé se otrávili oxidem uhelnatým v polovině prosince v jedné vesnici u Moravské Třebové. Devětatřicetiletý muž zemřel, o rok mladší žena a patnáctiletá dívka skončily v nemocnici.

Bez ztráty na životech skončil podobný případ, který se odehrál minulý týden v úterý v Časech na Pardubicku.  Otrávili se tu tři dělníci, ve věku od  50 do 73 let, kteří v objektu přebývali. V jedné místnosti měli několik hodin zapnutou elektrickou centrálu, z níž unikal oxid uhelnatý. „Jeden z nich nám volal, že ztrácí vědomí. S poruchami vědomí a kardiálními problémy skončili na interní ambulanci a JIP pardubické nemocnice," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. Na neštěstí se podle něj podepsal i alkohol, který muži popíjeli.

Dva lidé se přiotrávili také na konci října v Bělči nad Orlicí na Hradecku. Oxid uhelnatý podle hasičů unikl z kotle. Záchranáři muže ve věku 59 let a ženu ve věku 52 let odvezli do nemocnice.

Myslete na kontroly, varují hasiči

Hasiči každoročně především před topnou sezonou varují před riziky unikajícího oxidu uhelnatého z kamen či jiných topidel.  Ta by měla být každoročně kontrolována.

„Stále upozorňujeme, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich instalování a hlavně těsnění. Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Měli byste vědět…

- Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který vzniká při nedokonalém spalování; je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi.

- K otravám dochází např. při užívání plynových průtokových ohřívačů (karem), když není zajištěno dostatečné větrání v dané místnosti, nebo když není v pořádku odvod spalin z topidla, komín je zanesen sazemi apod.

- Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm.

- Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla.

- Dětský organismus může reagovat rychleji na menší množství v kratším čase.

- Oxid uhelnatý není vidět ani cítit, lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost; oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém.

- Prevence je jednoduchá: pravidelné kontroly komínů, pravidelné kontroly topidel, zejména plynových zařízení.

- Na trhu lze rovněž zakoupit CO alarmy, které dokážou upozornit na nebezpečnou hladinu tohoto jedovatého plynu v ovzduší.