Ústřední automotoklub vydal podobnou mapu nebezpečných státovek již poněkolikáté, vždy na podkladě statistik nehodovosti za poslední tři roky. A z jejich srovnání vyplývá, že některé stálice mezi rizikovými silnicemi zůstávají dlouhodobě.

Poslední tři roky ve východních Čechách nejvíc přitahovaly nehody státovky I/14 z Náchoda do Trutnova, I/43 ze Svitav do Králík a rovněž navazující, velmi klikatý a nepřehledný úsek I/11 z Červené Vody do Jablonného nad Orlicí.

Právě I/43 se v tomto nechvalném žebříčku objevuje na předních příčkách trvale. Z map lze ale vyčíst i další „stálice". Nebezpečná je například i spojnice Chrudimi a Čáslavi I/17, jež je plná zrádných  horizontů. A hlavně je to pak stokilometrový úsek staré, úzké a přitom velmi frekventované „pětatřicítky" z Jičína do Litomyšle  či prakticky celá I/14 z Vrchlabí přes Trutnov, Náchod a Rychnov do České Třebové.

„Počet i umístění silnic smrti v posledních letech zůstává prakticky neměnný," řekl Jiří Landa z firmy AF-Cityplan, jež se hodnocením bezpečnosti silnic zabývá.

Příznačné je, že naopak suverénně nejbezpečnější východočeskou hlavní silnicí je už dlouhodobě dálnice D11. Podle analytiků to ukazuje jasnou cestu ke zmenšení počtu dopravních nehod – výstavbu nových přeložek, obchvatů a dálnic.

Podobnou statistiku nedávno vydala i pojišťovna Allianz.  Z jejího žebříčku vyplynuly nejen celé úseky, ale přímo konkrétní místa, kde se nejčastěji stávají vážné nehody. I Allianz přitom vycházela z policejních statistik.

A nelichotivé je, že nejvíc podobných míst je vedle Středočeského právě v Královéhradeckém kraji. Obsadil tři příčky z první dvacítky.

Konkrétně úsek silnice I/35 v Milovicích u Hořic v několikasetmetrovém pásmu u benzinky při příjezdu do obce směrem od Stračova byl v tabulce pojišťovny Allianz vyhodnocen jako třetí nejrizikovější místo v celém Česku.

„Za uplynulé tři roky se v tomto místě staly hned čtyři vážné nehody, z toho dvě smrtelné," řekl Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

Druhým nejkritičtějším místem regionu se stala křižovatka Pardubické ulice se silnicí I/11 na okraji Třebechovic pod Orebem, celkově šesté nejnebezpečnější místo v zemi. Na 18. místě z celostátně nejhorší dvacítky skončil úsek silnice I/35 u motorestu Koliba poblíž Hradce Králové.  Z Pardubického kraje se do první dvacítky dostalo jediné místo – kruhová křižovatka v Pardubicích na I/36 u Lidlu poblíž vlakového nádraží skončila na 11. místě.