Akční záchrana zraněné mladé lezkyně se odehrála v Adršpašsko-teplických skalách. Žena spadla v oblasti Křížového vrchu ze skály, které horolezci říkají Rokoko.

„Spadla dříve než se dostala k prvnímu kruhu. Měla sice cvaklé jištění do smyčky, která ji ale nepodržela a vytrhla se. To se někdy stává,“ popsal pád

Josef Hlaváček ze Skalní záchranné služby, která na místě pomáhala se záchranou společně s hasiči a zdravotníky.

Nemohli níže, spustili 50metrový podvěs

Ke zraněné vzlétl i vrtulník letecké záchranné služby, na jehož palubě byl kromě záchranářů a lékaře také hasič-lezec speciálně vyškolený pro záchranu osob z výšky nebo nad volnou hloubkou.

„Kvůli vysokému porostu a blízkým skalám nachystala posádka vrtulníku padesátimetrový podvěs, ve kterém byl vysazen hasič vybavený sítí, do níž se poté postižená osoba uložila ve vakuové matraci k transportu. Za pomoci zasahujících hasičů a záchranářů byla přeložena do sítě a v podvěsu s ní vrtulník přeletěl na blízké parkoviště. Odtud proběhl další přesun do zdravotnického zařízení,“ popsala záchranu zraněné ženy tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Podle Hlaváčka se jedná nejméně o druhý letošní pád v Adršpašsko-teplických skalách. „Určitě jich ale bylo více. Pokud člověk spadne a nic se mu nestane, tak se o tom ani nedozvíme. Holt pády k horolezeckému sportu patří,“ dodává Hlaváček.

V loňském roce zasahovali hasiči spolu se záchranáři v této lokalitě na Broumovsku u pěti případů. Jednalo se nejen o pády lezců, ale také o zásahy při náhlém zhoršení zdravotního stavu u turistů. „Terén skal je pro jakýkoliv zásah složek IZS velmi složitý,“ říká Martina Götzová. Technika na všechna místa nedojede a hasiči se záchranáři se tak musí k postiženým turistům a lezcům dostat často po svých.

Jiří Řezník