Nebezpečný přejezd byl později opatřen závorami, které tam v době nehody nebyly. Střet autobusu městské hromadné dopravy s osobním vlakem jedoucím z Pardubic do Jaroměře policie vyšetřovala déle než rok, ale konkrétního viníka nikdy nenašla.

Při havárii zemřel řidič autobusu. Není proto jasné, proč před šestou hodinou ráno vjel na nechráněný přejezd. Pitva vyloučila, že by před jízdou požil alkohol či drogy.

Při nehodě mohl přijít o obě děti

Linka číslo dvanáct se stala osudnou také sedmnáctiletému mladíkovi. „Takový zážitek nepřeji ani svému úhlavnímu nepříteli," řekl loni v lednu k události staré takřka devět let jeho otec Josef Pekárek. A dodal, že jen shodou náhod nepřišel při nehodě o obě děti.

„Můj syn jel tím autobusem ráno do školy a měla s ním být  i jeho sestra. Ta naštěstí zaspala," řekl muž, který se s hradeckým dopravním podnikem soudil o odškodnění za smrt potomka ve výši šesti set tisíc korun.

Spolu s mladíkem, po kterém je pojmenovaný hasičský memoriál v Březhradě, zemřely při srážce i dvě ženy.

Jednou z těžce zraněných byla Helena Tomášková. „Mohu odpřisáhnout, že červená nesvítila. Když sedíte vpředu jako tehdy já, tak byste museli spát nebo být slepí, abyste přehlédli varovná světla," vyvrátila žena, která se čtyři roky po tragédii svěřila se svým zážitkem, tvrzení Českých drah, že výstražné zařízení bylo v pořádku.

Lokomotiva, která jela rychlostí 85 kilometrů v hodině, po střetu vykolejila. Z více než šedesáti cestujících byl zraněn jeden pasažér a strojvedoucí. „Přijížděl jsem k železničnímu přejezdu a z levé strany jsem na krátkou vzdálenost spatřil pomalu jedoucí autobus," řekl tehdy strojvedoucí.

Podobné neštěstí se stalo v roce 1990, kdy v Třebechovicích pod Orebem srážku vlaku s kloubovým autobusem nepřežilo šest lidí.

Železniční přehezd v hradeckém Březhradě v roce 2003.

Další nehody autobusů
9. dubna 1988 – Na výjezdu z dálnice v Ostravě-Kunčicích se střetl autobus MHD s autojeřábem. Tři cestující v autobusu byli usmrceni, 12 lidí bylo zraněno těžce a 30 lehce.

2. února 1999 – U obce Středokluky u Prahy narazil řidič linkového autobusu do neosvětlené odstavené Tatry a osobního auta. Sedm lidí zahynulo na místě, tři po převozu do nemocnice.

1. září 2002 – Sedmdesátiletí manželé zemřeli poté, co se jejich vůz srazil v Sokolovské ulici v Praze 8 s autobusem MHD.

3. prosince 2002 – Řidiče pražské MHD smrtelně zranil jeho autobus plný cestujících. Muž nemohl na zastávce zavřít dveře, šel je proto zkontrolovat. Autobus zřejmě nebyl zabrzděn a dal se do pohybu. Řidič se ho snažil doběhnout, ale uklouzl a vůz ho zadními koly přejel.

8. března 2003 – U osady Nažidla na Českokrumlovsku havaroval autobus, kterým se účastníci lyžařského zájezdu vraceli z Rakouska. Zemřelo 17 lidí, další dva podlehli zrněním v nemocnici. Poslední člověk zemřel na následky nehody po více než dvou letech.

10. června 2004 – Na přechodu pro chodce v Liberci srazil autobus MHD osmasedmdesátiletou ženu. Těžkým zraněním podlehla při převozu do nemocnice.

15. listopadu 2004 – Dva lidské životy si vyžádala srážka autobusu MHD a osobního vozu Škoda Favorit, která se stala v ulici K Červenému dvoru v Praze 10. Dva lidé utrpěli těžká poranění hlavy a dva byli zraněni lehce.

Zdroj: ČTK