Loni za prvních deset měsíců přistihly hlídky v kraji 833 opilých řidičů, letos od ledna do konce října už jich bylo 1 199. „Z nichž 379 se tím, že nadýchalo přes jedno promile, dopustilo trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ okomentovala statistiku mluvčí policie Iva Kormošová. Pachatelům za to hrozí až rok vězení, odebrání řidičáku a pokuta.

Řidič Audi se pokusil ujet policejní hlídce. Na vině znovu alkohol
VIDEO: Řidič Audi se pokusil ujet policejní hlídce. Na vině znovu alkohol

Některé případy jsou přímo neuvěřitelné. Například na konci října policisté přijeli k nehodě na Brněnské ulici v Hradci Králové. Osmačtyřicetiletý řidič sjel do příkopu a narazil do mostku. „Policisté u něho zjistili dechovou zkouškou požití alkoholu. Muži přístroj naměřil 3,66 promile alkoholu v dechu,“ popsala Kormošová případ, který se stal v úterý 18. října v sedm večer. Muž přišel na místě o řidičský průkaz, a protože způsobil nehodu, může skončit ve vězení až na tři roky. Havárii už letos způsobilo v hradeckém kraji 212 opilců.

Opilí řidiči bourají na silnicích hradeckého kraje stále častěji.Opilí řidiči bourají na silnicích hradeckého kraje stále častěji.Zdroj: Policie ČR

Alkoholové excesy se nevyhýbají ani ženám. Důkazem toho je drobná nehoda, která se stala na začátku října v Borohrádku na Rychnovsku. Auto tu odřela o zeď 47letá řidička. „Policisté ženě naměřili 2,89 promile alkoholu v dechu a napodruhé pak zkouška ukázala hodnotu 3,12 promile,“ popsala další případ neuvěřitelné bezohlednosti za policii Lucie Konečná.

Někdo pravidla neřeší

V některých případech se jedná o lidi, kteří si prostě s nějakými zákony nelámou hlavu. Hned třikrát je porušil 40letý muž na Jičínsku v Kopidlně. Neměl řidičák, řídil škodovku bez technické a nadýchal 3,37 promile. „V únoru mu skončil zákaz řízení a od té doby si ho nevyzvedl. Provedenou lustrací navíc policisté zjistili, že má vozidlo rok a půl prošlou technickou,“ přiblížila mluvčí policie na Jičínsku Eliška Majerová.

Z místa nehody
Čtyři promile po Hradci, šofér boural do mostku

A nepřibylo jen alkoholu za volantem, častější jsou i drogy. Nejčastěji to jsou pervitin a marihuana. Zdrogovaných řidičů chytají policisté o celou čtvrtinu víc než před rokem. Statistiky mohly podle odborníka na defenzivní jízdu Pavla Jedličky ovlivnit dva roky proticovidových opatření. „Citelně poklesl provoz, byly zavřené hospody a policie se v té době zaměřila na dodržování proticovidových opatření. Také může hrát roli současná situace a nálada ve společnosti. Spousta lidí může své obavy zahánět právě pitím a třeba můžou mít problém ráno se zbytkovým alkoholem,“ zauvažoval královéhradecký expert.

Zatčení. Ilustrační snímek
Povedená dvojice. Cizinec nadýchal 3,5 promile, spolujezdec měl být v base

Policisté vysvětlují nárůst nejen covidem, přibývajícími auty, ale také tím, že se prostě na drogy a alkohol víc zaměřují. „Musím zmínit, že jsme od začátku roku zintenzivnili kontroly na silnicích,“ dodala mluvčí policie Iva Kormošová.