Začalo se ozývat praskání…

Lyžaři na lanovku, která je hlavním přepravním zařízením v celém areálu Svatého Petra, nastupují po střeše jednopodlažního objektu. Právě střecha tohoto objektu se propadla. V objektu pod nástupem jsou toalety, provozovny půjčovny, úschovny a dalších služeb pro lyžaře.

Podle svědka neštěstí se prý z konstrukce zhruba mezi desátou a jedenáctou hodinou začalo ozývat praskání. „Vyběhli jsme ven a začali vyhánět lidi," řekl pracovník půjčovny. Lyžaři proto stačili nástup na lanovku včas opustit. Lidé stačili utéci i z objektu pod nástupem.

Podle policie přesto místo prohledávali záchranáři a hledali, zda pod nástupištěm někdo nezůstal. „Z tohoto důvodu byli na místo povoláni kynologové se psi speciálně vycvičenými na vyhledávání osob," uvedla mluvčí policie Ivana Ježková

Provoz lanovky byl zastaven, na místě zasahovaly hasičské jednotky. Mluvčí  hasičů Ondřej Sezima řekl, že nástupiště se začalo propadat do vnitřních prostor, ve kterých je umístěná půjčovna a sociální zařízení. „V místě se podle dostupných informací nikdo nezdržoval. My jsme na místo vyslali kontejnery s hydraulickými vzpěrami, které by místo měly pomoci zajistit, celou situaci posoudí statik a pak se rozhodne o dalším postupu," řekl Sezima.

Nehody lanovek
-> 2013 – Ve Špindlerově Mlýně  havarovala nákladní lanovka, která v korbě převážela několik lidí. Havárii způsobilo přetržení tažného lana. Korba i s lidmi se zřítila z dvacetimetrové výše. Při pádu zahynul muž, dvě děti a dvě ženy byly zraněny.
-> 2009 – Technická porucha zastavila novou lanovku na sjezdovce v areálu Ski Relax Monínec u Sedlce-Prčice. Stovka lyžařů, která na ní v tom okamžiku jela, strávila večer nedobrovolně ve vzduchu asi 25 minut. Na nouzový pohon je pak obsluha vleku dostala dolů
-> 2006 – Na malé sjezdovce v Dubičném u Českých Budějovic spadl jeden ze sloupů lanovky a zranil lyžaře.

Snowjam není ohrožen

„Lanovka stojí, stav nástupiště musí posoudit statik, my sice vymýšlíme náhradní řešení, ale bude záležet na jeho rozhodnutí," řekl ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek. Podle něj jsou nyní sjezdovky ve Svatém Petru obsluhované prostřednictvím dvojsedačky, kotvového vleku či lanovky Hromovka. Podle Jílka zatím není možné odhadovat výši škod, skiareál je podle něj pojištěný.

Na černé sjezdovce v areálu Svatý Petr se v pátek a sobotu pojede finálový závod Světového poháru ve snowboardingu, zřícení konstrukce nástupu lyžařů na čtyřsedačkovou lanovku na Pláně konání závodu neohrožuje. „Na přepravu závodníků využíváme dvousedačkovou lanovku, takže přípravy na Snowjam běží bez jakéhokoliv omezení," řekl Marek Teyssler z organizačního týmu akce.

Čtyřsedačková lanovka na Pláně je s kapacitou 2400 osob za hodinu nejvýkonnějším zařízením ve Svatém Petru. Při jejím výpadku je pro lyžaře například složité dostat se na oblíbenou modrou sjezdovku z Plání do Svatého Petra.

V areálu Svatý Petr nyní mají lyžaři k dispozici dvousedačkovou lanovku podél černé sjezdovky, vlek ve vrcholové partii Plání a čtyřsedačkovou lanovku Hromovka.

Další nehoda v Krkonoších: Snowboardista si poranil páteř
Špindlerův Mlýn - Na sjezdovce Medvědín se ve čtvrtek dopoledne vážně zranil 36letý snowboardista. Muž se snažil zabránit srážce s lyžařkou, ale manévr nezvládl, vyjel mimo sjezdovku a upadl na hlavu.
Horská služba muže ošetřila a kvůli podezření na zranění páteře přivolala vrtulník. Vrtulník přistál na vrcholu Medvědína a lékař z jeho posádky po základním vyšetření potvrdil podezření na poranění páteře. „Zdravotníci spolu s pracovníky Horské služby provedli definitivní ošetření pacienta a jeho imobilizaci pomocí speciálních transportních prostředků," uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák. Pacient byl při vědomí a se záchranáři komunikoval. Vrtulník ho pak převezl do hradecké nemocnice.

Ke stejně starému muži vyjížděli záchranáři i ve středu. Muž zkolaboval v jednom hradeckém hypermarketu. Lidé mu přivolali pomoc a podle rad operátorky prováděli srdeční masáž. Záchranáři po příjezdu použili defibrilátor a obnovili u pacienta srdeční aktivitu. „V rámci prvotního vyšetření se ukázalo, že muž byl stižen akutním srdečním infarktem," uvedl Ivo Novák.   (vit)