"Podle prvotního šetření měl pilot opakovaně jít na přistání, ale zřejmě vlivem vysoké rychlosti se vždy od přistávací plochy odrazil a přistávací manévr se mu nepodařil. Následně po druhém pokusu přelétl na konci dráhy kukuřičné pole a ve výšce několika metrů poté narazil do stromu. V důsledku události pilot utrpěl zranění a do péče si ho převzali přivolaní záchranáři," uvedl k nehodě trutnovský policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Přesná příčina a veškeré okolnosti letecké nehody jsou nyní předmětem dalšího šetření trutnovských policistů ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Hmotná škoda na letadle je předběžně vyčíslena na 300 tisíc korun.

Událost se odehrála během závodů kluzáků, které pořádá na letišti v Žirči Aeroklub Dvůr Králové nad Labem jako 6. neoficiální mistrovství České republiky dvousedadlovek Safari 2019 od 30. června do soboty 13. července.

Událost zalarmovala čtyři jednotky požární ochrany. Na místě spolupracovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému.

Nedaleko letiště v Žirči došlo k pádu větroně.Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

"Hasiči po svém příjezdu zajistili jednu zraněnou osobu a předali ji do péče záchranářů. Dále se jednotky postaraly o zabezpečení místa události, které si následně převzala policie. Okolnosti letecké dopravní nehody jsou předmětem vyšetřování. U události zasahovali profesionální hasiči ze stanice Dvůr Králové nad Labem a JSDH Žireč, Hajnice a Bílá Třemešná," informovala aktuálně mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová.