„Osmičlenná skupina vodáků na raftech a lodích z České Skalice a Trutnovska se vydala sjet jarní vodu na řece Úpě. Dvoučlenné posádce z České Skalice, manželům ve věku 48 a 44 let na nafukovací lodi Pálava, se při sjíždění jezu nepodařilo dobře vymanévrovat a loď se s nimi převrátila. Oba dva na sobě měli plovací vesty, přesto však síla vody jednoho z nich přemohla," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Žena, která seděla na přídi, doplavala ke břehu. Jejího muže ovšem po chvíli stáhly peřeje do vodního válce pod splavem. Jeho bezvládné tělo vyplavalo až přibližně po pěti minutách.

„Svědci vytáhli vodáka a začali s oživováním. Na místo tou dobou vyrazily nejbližší posádky záchranné služby a vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Záchranáři na místě převzali laickou resuscitaci a rozšířili oživování o specializované postupy a výkony. U muže se podařilo obnovit srdeční činnost, musel být napojen na umělou plicní ventilaci a v kritickém stavu byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," uvedl mluvčí hradeckých záchranářů Tomáš Ježek.

Před týdnem se na řece Úpě nedaleko České Skalice konal kurz záchrany z vodního válce, který připravila Vodácká škola záchrany. Právě vodní válce jsou totiž nejčastější příčinou utonutí v českých řekách.

V sobotu hasiči pomáhali  také vodákovi, který skončil v Labi v Hořejším Vrchlabí.

„Na řece u Špindlerova Mlýna probíhaly závody lodí a odpuštěním Labské přehrady se zvýšila hladina Labe. V Hořejším Vrchlabí se převrátila loď s dvoučlennou posádkou. Jeden z vodáku doplaval sám ke břehu a druhého vytáhli další vodáci asi po čtyřech stech metrech u jednoho z místních domů," uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Devětatřicetiletý muž byl po nedobrovolné koupeli silně podchlazený a při vědomí.