Od pondělního odpoledne do dnešního večera zasahovaly profesionální i dobrovolné jednotky hasičů v hradeckém kraji v souvislosti se silným větrem u 125 událostí. Vyvrácené stromy nebo ulomené větve blokovaly průjezd na silnicích a kolejích, nebo padaly do drátů elektrického vedení. Vítr poškodil a uvolnil několik střech.

"Části uvolněných střech pomáhají hasiči zabezpečit například v Ječné ulici v Hradci Králové, obdobná situace je nahlášena také na bytovém domě v Kostelci nad Orlicí v ulici Rudé Armády nebo v Bělovsi v Kladské ulici. V Rokytnici v Orlických horách se před polednem uvolnila střecha na budově radnice. Místní hasiči ji dostali dolů, protože hrozila pádem a ohrožovala okolí radnice," oznámila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Počet událostí v okresechHradec Králové: 22
Trutnov 25
Jičín: 6
Náchod: 34
Rychnov nad Kněžnou: 37

Nejčastěji odklízeli hasiči ze silnic popadané stromy. "Například profesionální hasiči z Nového Bydžova a Chlumce nad Cidlinou zasahovali u dopravní nehody u obce Kratonohy na Novobydžovsku, kde se vlivem silného větru převrátil vlek nákladního automobilu. Došlo také k poškození zábradlí mostku," uvedla mluvčí hasičů. Silnice I/11 kvůli tomu byla dočasně uzavřena.

K dalšímu převrácenému nákladnímu autu vyjeli profesionální hasiči krátce po šesté ráno do obce Libišany, kde se stala nehoda u nájezdu na dálnici D11. "V Hradci Králové také ráno ukotvili uvolněný stan, který se pohyboval na Pražské třídě nebo u Muzea východních Čech odstranili uvolněné oplechování, které bránilo v průjezdu vozidel," upřesnila Götzová.

Na trati mezi Trutnovem a Teplicemi nad Metují spadl dnes odpoledne strom na koleje a zhruba na dvě hodiny zastavil dopravu.

V noci na úterý byli v pohotovosti především hasiči na Trutnovsku a Rychnovsku. Jen v okolí Špindlerova Mlýna zasahovali během nočních hodin třikrát, odstraňovali popadané stromy z cest. "V průběhu dne se dají očekávat další zásahy v souvislosti s odstraňováním následků silného větru," upozornila Götzová.

Energetici měli hlášeno 15 poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí.. "K nejpostiženějším oblastem patří Trutnovsko, Rychnovsko, Náchodsko," potvrdila mluvčí energetické společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. "Daří se nám poruchy opravovat a dodávky elektřiny odběratelům obnovovat. Vítr ale stále fučí, i přesto jsou naši technici v terénu a v nelehkých podmínkách odstraňují poruchy ne vedeních vysokého napětí. V mnohých případech jim v cestě překáží velké vzrostlé stromy a k poruše se musí doslova prořezat," sdělila. 

Popadané elektrické vedení měli hasiči nahlášené například v Bohuslavicích, v Nerudově ulici v Teplicích nad Metují nebo ve Zlíči u České Skalice. "V Dobrušce v Javorové ulici došlo dokonce k vytržení kabelů u trafostanice, hasiči na místě spolupracují s energetiky," dodala mluvčí hasičů Martina Götzová. 

Sitauce se uklidnila po čtvrté hodině odpoledne. Přesto především energetici ještě dlouho do noci pracovali na naprávě škod a obnovení dodávek elektřiny.