Tři lidské životy vyhasly v noci z úterý na středu na východočeských silnicích.

K první smrtelné nehodě vyjížděli záchranáři v úterý večer na komunikaci mezi Úpici a Batňovicemi na Trutnovsku. Mladý řidič tam smrtelně zranil šedesátiletého muže.

„Sedmnáctiletý muž dostal při průjezdu pravotočivou zatáčkou s osobním automobilem značky Ford smyk, vyjel mimo komunikaci na chodník, kde srazil právě procházejícího chodce. Vozidlo skončilo po srážce na střeše v nedalekém příkopu,“ poznamenal tiskový mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. I přes veškerou snahu lékařů, kteří na místě zasahovali, šedesátiletý pán na místě zemřel.

Mladík, který v době nehody seděl za volantem, nevlastní řidičský průkaz pro žádnou ze skupin řidičského oprávnění, navíc policisté zjistili, že řídil auto, na němž byly registrační značky z jiného, dnes již z registru vyřazeného vozu.

„Pneumatiky byly rozdílných značek a rozměrů, navíc byly nadmíru opotřebené. Dokladu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla se policisté rovněž nedočkali,“ uvedl mluvčí a dodal: „Trestní zákoník poukazuje na to, že na osobu mladší osmnácti let je stále nutno pohlížet jako na dítě.

Každý občan, který je ve věku od patnácti do osmnácti let, musí brát v potaz, že je již trestně odpovědný za protiprávní jednání, které spáchá.“

Na Pardubicku zemřeli dva lidé

Krátce po půlnoci vyjížděli záchranáři k nehodě u Malých Výklek nedaleko sjezdu z dálnice směrem na Sopřeč a Přelouč. Při příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že se jedná o náraz osobního automobilu do stromu. „Ve vozidle zůstaly zaklíněné dvě osoby a třetí osoba byla nárazem vymrštěna z vozu a ležela přibližně dvacet metrů od vozidla,“ potvrdila našemu Deníku mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Zdravotnická záchranná služba okamžitě začala s ošetřováním zraněných osob. Jakmile policisté zadokumentovali všechny stopy k vyšetření příčiny nehody, začali hasiči vyprošťovat zaklíněná bezvládná těla ze zdemolovaného automobilu. Dále hasiči i přes značně zničený automobil stačili odpojit akumulátor, aby nedošlo k požáru. K úniku provozních náplní nedošlo. Hasiči dále pomohli také s naložením vraku na vozidlo odtahové služby a odstranili všechny následky nehody.

Naposledy se stejně tragická nehoda stala v neděli, kdy dva lidé zahynuli při srážce dvou aut u Holic na Pardubicku. Jeden člověk zemřel na místě, druhý po převozu do nemocnice. Dalších šest lidí bylo zraněno.

(mj, saf)