"Na videu, které je pořízené ze záchrany skialpinistky zasypané lavinou v Černém kotli na polské straně Krkonoš, je vidět umění pilota i kooperace celého záchranného týmu," říká mluvčí horských záchranářů Radek Zeman.

Přímo v laviništi vrtulník podle něj přistát nemohl. Bylo nutné záchranáře i pacientku na podvěsu na laně transportovat na místo, kde již bylo možné "sednout" a přesunout osoby přímo na palubu stroje.

"Zachycení do podvěsu často probíhá ve složitém terénu i za zhoršeného počasí a na chyby není prostor," dodal Zeman.

Video záchranáři záměrně zveřejnili s původním zvukem i v celé délce od zahájení manévru až po odlet.

Lavina, která v Černém kotli spadla 14. března, měla nakonec tragické následky. Skialpinistka zemřela po převozu do nemocnice. Přečtěte si o zásahu víc:

Ze zásahu Horské služby u nedělní laviny v Krkonoších.
Lavinu uvolnili čeští skialpinisté. Další se řítila na záchranáře, stihli utéct
Zásah Horské služby u nedělní spadlé laviny v Krkonoších
Pětatřicetiletá skialpinistka, kterou zasypala lavina, byla z Mělnicka

Na místě tragédie bylo v osudný oakmžik podle horské služby šest skialpinistů. Tři z nich při sjíždění lavinového žlabu Černého kotle strhla lavina, zbylí tři zůstali nad odtrhem. Ze tří lavinou stržených skialpinistů dva zůstali v laviništi nezasypáni, žena skončila pod sněhem. 

Horští záchranáři poté zveřejnili rozsáhlou lavinovou analýzu včetně vizualizace pádu laviny:

Analýza posledních lavin Horskou službou ČR
VIZUALIZACE: Tragédie vteřina za vteřinou. Analýza laviny v Černém kotli

Horská služba chtěla zveřejněním videa ukázat na potřebu souhry pilotů, zdravotníků na palubě i horských záchranářů s leteckým výcvikem.

"Ta musí být perfektní. Letečtí záchranáři jsou stejně jako ostatní složky IZS pro Horskou službu velmi často nepostradatelnými parťáky. Vrtulník se zkrátka umí nejrychleji dostat tam, kde je to potřeba a zároveň umí nejrychleji transportovat zraněné do nemocnice," podotkl mluvčí Horské služby Zeman. 

"Přibližně v patnácti až dvaceti případech ročně musí posádka letecké záchranné služby v Hradci Králové k záchraně pacienta využít speciální letecké činnosti (např.lanový podves). Přesto, že těchto zásahů je zdánlivě málo, patří k těm nejnáročnějším. Proto je jejich nácviku věnováno hodně času a úsilí," přidal se mluvčí hradecké krajské zdravotnické záchranky Ivo Novák.