Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislava Žabky je tento systém mnohem lepší než předchozí. „Je to daleko efektivnější a pro pacienty lepší způsob. Lékař bude tam, kde je skutečně potřeba,“ tvrdí.
Akutní péče o pacienty prý není nijak zhoršena. „Je to přesně naopak. Záchranáři jsou profesionálové, kteří jsou na tu práci školeni. Troufám si tvrdit, že většinu případů dovedou ošetřit lépe než mnohý lékař,“ je přesvědčen ředitel Ladislav Žabka. Pokud půjde o těžký případ, se záchranářem pojede na místo i lékař. „Od prvního ledna letošního roku slouží v Hradci na spád 120 tisíc lidí jeden lékař, a nikdo si nevšiml změny k horšímu,“ říká.
Setkávací systém hodlá záchranka v příštím roce zavést v celém Královéhradeckém kraji. V odlehlejších místech, například ve Vrchlabí, v Broumově a v Novém Bydžově, zůstane i nadále zachována rychlá lékařská pomoc s lékařem ve vozidle.
Záchranná služba si letos připomíná dvě výročí. Dvacet let od vzniku letecké záchranné služby a třicet let hradecké záchranky. „V roce 1980 vznikla v Hradci Králové první výjezdová skupina ve fakultní nemocnici. Jezdili jsme dvanáctsettrojkou a měli v areálu nemocnice jednu místnost. To byly takové pionýrské doby,“ vzpomíná na začátky záchranné služby Ladislav Žabka. Letecká služba vznikla v Hradci Králové v roce 1990 jako šestá v tehdejším Československu.
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči v regionu s 560 tisíci obyvatel. Krajské zdravotnické operační středisko přijímá denně kolem jednoho tisíce výzev na tísňovou linku 155. Ke stovce případů pak vyjíždějí sanitní vozy 26 posádek v Královéhradeckém kraji nebo vzlétá vrtulník, který pomáhá kromě Královéhradeckého i v Pardubickém kraji.