Té se udělalo špatně před kavárnou Evropa.

Na místo se vzápětí seběhlo několik svědků, kteří okamžitě chtěli pomoci a ihned také kontaktovali linku 155. „Telefonát jsme obdrželi vskutku vzápětí. Když dispečerka zjistila, kde k události došlo, instruovala svědky na místě, aby se pokusili použít automatický externí defibrilátor – AED, který je umístěn nedaleko místa události v budově krajského úřadu,“ popsal události mluvčí pardubické záchranky Otomar Kušička. Přístroj byl proto na místo dopraven velmi rychle. Defibrilátor pak pomocí namluvených instrukcí navedl zachránce ke správnému použití.

Podle informací, které záchranáři vyčetli ze záznamů přístroje, utrpěla žena zástavu oběhu a použití defibrilátoru bylo v té chvíli již doslova nezbytné.

„Ve chvíli, kdy přikládali elektrody na pacientku, již také dorazila naše posádka a resuscitaci převzala. Pomocí defibrilátoru ze sanitky a dvou šoků se podařilo obnovit u ženy srdeční akci a pacientka byla ihned převezena do pardubické nemocnice,“ uvedl dále Kušička.

Ačkoliv k „ostrému“ použití defibrilátoru vpodstatě nedošlo, záchranáři oceňují, že náhodní kolemjdoucí byli schopni jej v krátkém čase na místo dopravit a správně použít.

Automatický externí defibrilátor v budově úřadu Pardubického kraje není jediným přístrojem svého druhu v centru Pardubic. Další přístroje jsou umístěny na pardubickém letišti, v ČEZ Areně, v plaveckém areálu, na služebně městské policie v Pernerově ulici a také ve Východočeském divadle. Právě v divadle byl přístoj vůbec poprvé využit k resuscitaci starší ženy, která při představení zkolabovala. Ačkoliv pacientka později v nemocnici na následky kolapsu zemřela, přístroj na místě její životní funkce dokázal obnovit.

Na západě jsou

Bez zajímavosti není ani to že v zemích na západ od našich hranic narazíte na tyto přístroje pomalu v každém městě hned na několika místech. Jeden příklad za všechny. V holandském městečku Groenlo, které má jen deset tisíc obyvatel, jsme symboly označující místa, kde jsou tyto přístroje uloženy, viděli hned na několika veřejných budovách – na tamním poštovním úřadě, radnici, bance nebo tělocvičně. Skoro stejný počet, jako v Pardubicích, kde je obyvatel desetkrát více. I přesto je dobré, že už i u nás se tyhle užitečné kufříky, které pomáhají, prosadily.