V místě zvaném Bártlova lávka spojili při složitém zásahu síly záchranáři Horské služby s hasiči z Vrchlabí a Špindlerova Mlýna, Policií ČR a Zdravotnickou záchrannou službou. „Před tři čtvrtě na devět večer jsme byli požádáni o spolupráci. Na místo jsme vyslali čtyři záchranáře se zdravotnickým vybavením a s lanovou technikou pro vyprošťování zraněných z nepřístupného terénu," uvedl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše. Z policejního šetření, které se konalo včera, vyplývá, že došlo k prasknutí lana. Plošina se poté s celou rodinou zřítila. Jak Deník zjistil, zahynul otec dvou dívek, jedenáctileté a pětileté, které byly zraněny, stejně jako jejich maminka a další příbuzná. Podle policie rodina přijela do Krkonoš z Pardubicka. „Faktem je, že lanovka nebyla v žádném případě určena pro převoz osob. Pro horskou chatu Bumbálka slouží k transportu zavazadel ubytovaných, zásob a dalšího materiálu," podotkl mluvčí Horské služby Radek Zeman.
Záchranáři zraněné z místa transportovali do péče lékařů. Ženy museli lékaři vzhledem k závažným poraněním napojit na přístroje pro podporu životních funkcí.
„Jedna ze zraněných byla za kontinuální monitorace a podpory životních funkcí transportována do traumatologického centra Fakultní nemocnice v Hradci Králové, druhá mířila na libereckou traumatologii," uvedl mluvčí ZZS Tomáš Ježek. „Děti jsou mimo ohrožení života a budou v pořádku. Žena se zprvu nacházela v kritickém stavu, ale do rána byla přivedena k vědomí. Má zlomeninu bérce, poranění hlavy a oka, ale už je mimo ohrožení života," poskytl v sobotu informace náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl.
Pomoc psychologů
Situace na horském kopci nebyla v pátek večer vzhledem k tragickým okolnostem vůbec jednoduchá.
„Vzhledem k povaze události vyslal Hasičský sbor na horskou chatu podpůrný psychologický tým. Požádali nás o transport na Bumbálku, kam jsme je kolem čtvrt na dvě v noci převezli a zhruba za hodinu svezli zpět do Špindlerova Mlýna," komentoval další okolnosti akce Pavel Jirsa.
Obtížnost zásahu potvrdila i mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Žahourková: „Hasiči měli velmi těžký přístup ke zraněným osobám. Lávka přes řeku byla ve špatném technickém stavu a hasiči se tak museli ke zraněným brodit po pás vodou na druhý břeh." V sobotu ohledali místo neštěstí policisté. „Lanovka nebyla s největší pravděpodobností určena k přepravě osob. Prohlédli jsme konstrukci lanovky, tažného lana i navijáku s motorem, který zajišťoval pohyb zařízení. Zjistili jsme, že tažné lano prasklo, a proto zřejmě došlo k pádu zavěšené lanovky směrem ke korytu řeky," uvedl policejní mluvčí Udo Ertner. Majitel z chaty podle slov mluvčího lanovku obsluhoval. Policisté nyní budou zjišťovat, zda věděl, jestli do kabiny v dolní části lanovky nastupují lidé, nebo jen chtějí převézt batohy.
Chybí povolení?
Proč k přetržení lana došlo, by měla objasnit expertíza, které bude lano podrobeno. Událostí se již zabývá také Drážní inspekce. Ukazuje se ale, že lanovka zřejmě neměla k provozu úřední povolení. „Nepodařilo se nám zjistit, že by lanovka měla povolení. V pondělí to budeme řešit s Městským úřadem ve Špindlerově Mlýně, pod který by to mělo spadat," řekl včera mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Klíčové bude, zda má zařízení parametry lanové dráhy. Majiteli hrozí pokuta až deset milionů korun.