Starodávné mayské sídlo, o kterém dosud neměli ponětí, objevili odborníci na mexickém poloostrově Yucatán.

Trosky se nacházely v hustě zarostlé a málo prozkoumané oblasti oblasti spadající do ekologické rezervace. Vědci lokalitu pojmenovali Ocomtún, jak se jazykem někdejších obyvatel říkalo na místě nalezeným mayským kamenným sloupům.

Výzkumníky nejvíc překvapil nález vyvýšeného terénu v mokřadech, na kterém se nacházelo několik velkých staveb, včetně pyramid měřících více než patnáct metrů. „Místo mohlo být důležitým regionálním centrem,“ sdělil v oficiálním prohlášení vedoucí archeologického týmu Ivan Šprajc.

| Video: Youtube

Vědci nalezli i tři náměstí s budovami a další stavby uspořádané do téměř koncentrických kruhů. Šprajc dodal, že objevené kamenné sloupy rozeseté po takřka celé ploše areálu byly pravděpodobně vstupy do místností v horních částech budov.

Prostor pro rituály

Agentura Reuters s odkazem na prohlášení mexického Národního institutu pro antropologii a historii napsala, že se ve městě nacházelo i hřiště pro míčové hry. U Mayů bylo populární bez použití rukou dostat míč skrz malé kamenné obruče rozmístěné po hrací ploše. Vědci dosud předpokládají, že hra měla důležitý náboženský účel.

Blíže k řece odborníci objevili oltáře, jež mohly sloužit k rituálům. Šprajc však dodal, že k pochopení dávné místní kultury bude nutný další výzkum. To platí i pro některé stavby, u kterých tým zatím netuší, k čemu přesně sloužily.

Výzkumníci dále objevili keramické předměty naznačující, že lidé zde žili zhruba v letech 600 až 800 našeho letopočtu.

Podle Šprajce lokalita pravděpodobně prošla v období 800 až 1000 našeho letopočtu značnými ideologickými a populačními změnami, než padla za oběť kolapsu mayské nížinné civilizace v 10. století.

Neustálé objevy

Mexický úřad pro BBC uvedl, že objev je výsledkem terénních prací zaměřených na dokumentaci Centrální mayské nížiny, což je oblast neobydlené džungle o rozloze tří tisíc kilometrů čtverečních. Díky leteckému laserovému skenování, které provedli experti z univerzity v americkém Houstonu, se podařilo odhalit shluk struktur z předkolonizačního období.

Na poloostrově Yucatán probíhají archeologické práce již mnoho let. Loni vědci informovali o nálezu města Xiol ze stejného období jako Ocomtún, které se také řadilo mezi významná osídlení v oblasti.

Kdo byli Mayové?

- Původní obyvatelé jižního Mexika a severní části Střední Ameriky, kteří měli podobné kulturní a jazykové tradice. Označuje se tak ale mnoho rozličných populací, komunit i etnických skupin.

- Vědci je považují za jednu z největších civilizací západní polokoule.

- Dosud není zcela jisté, co zapříčinilo pád mayské civilizace. Vzniklo více než 80 teorií, dle více studií je nejpravděpodobnějším scénářem sucho a následné války.