Ve více než stočlenné výpravě sdružení veteránů českého atletického svazu se rozhodně neztratil. Náš atlet měl starty rozdělené tak, aby se střídaly se dnem pro obnovu sil.

Byl nejstarším členem výpravy, stal se i prvním českým medailistou, a to na trati 10 000 metrů (1:12:09,05). Byla to jeho první zlatá na velkém šampionátu, kterých se zúčastňuje od Athén v roce 1994. Stát na stupních vítězů vedle české vlajky za zvuku hymny Kde domov můj pro něj bylo velmi dojemné. V běhu na 1500 metrů (9:28,41) získal diplom za páté místo a ve skoku vysokém za 97 centimetrů obsadil šestou příčku.

Velký boj se odehrával na trati 5000 metrů, ve kterém byl několikrát atakován soupeři z Německa a Rumunska. Jeho čas 34:04,38 znamenal tvrdě vybojovanou bronzovou medaili za třetí místo. V trojskoku, dík praktickým radám našich závodníků specialistů, získal stříbrnou medaili za výkon 534 centimetrů.

V závěrečném dni šampionátu startoval Jiří Soukup ještě na trati 2 kilometry s překážkami s náročným vodním příkopem. Doběhl v čase 14:57,04. Ve velkém vedru byla voda příjemným osvěžením. Za druhé místo získal stříbrnou medaili, kterou doplnil celkový počet 43 cenných kovů pro družstvo veteránů České republiky na šampionátu Lublaň 2008.