České basketbalistky včera nabraly směr Londýn, zítra si tam střihnou generálku a v sobotu již přijde na řadu ostrý start do olympijského turnaje s Čínou. „Uvidíme, jestli se dostaneme také na slavnostní zahájení. To by byl zřejmě největší zážitek," přála by si jedna ze tří rozehrávaček týmu Lenka Bartáková, která v uplynulé sezoně vzlétla jako kometa v dresu Hradce Králové. Po návratu z Her se však již bude připravovat v barvách celku VŠ Praha, jenž jednadvacetiletou basketbalistku zlákal do svých řad.

Co říkáte na to, že se podíváte na olympiádu?
Je to pro mne ohromný úspěch. Hrozně se tam těším. Určitě to bude velký zážitek. Ještě mi moc nedochází, že letím na olympiádu. Řekla bych, že mi to pořádně dojde, až přijedeme do olympijské vesničky a vžijeme se tam do atmosféry.

Kdy jste začala poprvé věřit, že by Londýn mohl klapnout?
Asi poté, co se zužoval kádr v Karlových Varech a já z nominace nevypadla. Trenér se o tom se mnou bavil. Uvažoval, že by vzal tři rozehrávačky. V tu chvíli jsem si řekla, že by asi mohlo být reálné, abych se na olympiádu podívala. Sice byla nejprve kvalifikace, ovšem tu jsme úspěšně zvládly.

V posledních domácích přípravných zápasech jste dvakrát porazily silné Rusko. Troufnete si odhadnout ambice týmu?
Domnívám se, že prvním cílem bude postup ze skupiny z co nejlepší pozice. Podle mě máme na druhé místo. Nejlepší by tam měl být jasně tým USA. Jinak v naší skupině může každý porazit každého, proto si myslím, že druhé místo není úplně nereálné.

Na co se nejvíce těšíte?
Asi celkově na atmosféru olympiády. Uvidíme, jestli se dostaneme na slavnostní zahájení, to by byl zřejmě největší zážitek. Také jsem hodně natěšená na to, že v Londýně potkáme spoustu  slavných sportovců.

Máte oblíbeného sportovce, kterého byste obzvlášť chtěla potkat nebo ho dokonce vidět na vlastní oči v akci?
Je jich spousta, ale těším se především na hvězdný celek amerických basketbalistů.

Prozatím jste olympijské hry sledovala pouze v televizi. Co vám nejvíce utkvělo v paměti?
Vždycky se mi hrozně líbilo slavnostní zahájení i ukončení. Bylo krásné vidět, jak se na jednom stadionu sešli sportovci všech zemí.

Věříte, že se dostanete na pár minut na palubovku?
Myslím si, že v některých zápasech se na plac určitě dostanu. Snad se to bude určitým způsobem točit a dostane se i na mne.

Co nervozita? Přece jen půjde o velkou akci.
Zatím právě ještě není, stále mi to nedochází.

Takže chvění přijde až před zápasem?
Přesně tak. Asi to přijde, až když se půjde na věc.

Češky ve skupině

Sobota 28. července: Čína – Česká republika (10.00).
Pondělí 30. července: Česká republika – Turecko (12.15).
Středa 1. srpna: Chorvatsko – Česká republika (21.00).
Pátek 3. srpna: Česká republika – USA (23.15).
Neděle 5. srpna: Angola – Česká republika (12.15).