Oba se probojovali až do reprezentace. Vrcholem Pilařova úsilí byla účast na nedávném mistrovství Evropy. Bartáková se zase podívá na olympijské hry do Londýna.

Jednadvacetiletá rozehrávačka se narodila v Sokolově, kde také učinila první krůčky s basketbalem. Od mladšího dorostu rozvíjela svůj kumšt v Hradci Králové. Na východě Čech také poprvé okusila ŽBL.

V předloňském ročníku ještě nedostávala moc šancí. Prosazovat se začala až v loňské sezoně. Během roku se nejenže natrvalo zabydlela v sestavě „lvic", ale svými skvělými výkony zaujala i reprezentačního kouče Lubora Blažka. Nyní dokonce figuruje mezi dvanáctkou vyvolených, které se podívají do Londýna.

Její nominace je bezpochyby překvapením. „Mnoho lidí to nečekalo. Důvod je ale jasný. Nemáme alternativní rozehrávačku na křídle, jako byla dříve Bednářová nebo Hejdová. Takže by byl risk jet jen s dvěma rozehrávačkami," vysvětlil trenér českého týmu Lubor Blažek.

„Pro mě byl úspěch už to, že jsem se dostala mezi čtrnáctku, natož mezi konečnou dvanáctku," rozplývala se Bartáková.

Pro talentovanou basketbalistku bude účast na olympijských hrách obrovskou zkušeností. „Budu strašně ráda za každou příležitost, kterou na palubovce dostanu," podotkla hráčka, jež bude od nové sezony oblékat dres VŠ Praha.

Zkraje příštího týdne Češky odcestují do dějiště Her. Tam je čeká nejprve generálka s Kanadou, v pátek 27. července by se měly zúčastnit slavnostního zahájení a hned v sobotu ráno přijde na řadu ostrý turnajový start s Čínou.

České basketbalistky na olympiádě

Nominace českého týmu – rozehrávačky: Hana Horáková (Jekatěrinburg/Rus.), Kateřina Bartoňová (USK Praha/VŠ Praha), Lenka Bartáková (Sokol Hradec Králové/VŠ Praha). Křídla: Eva Vítečková, Michaela Zrůstová, Kateřina Elhotová (vš. USK Praha), Jana Veselá (Antakya Belediye/Tur.), Kateřina Zohnová (Mondeville/Fr.). Pivotky: Petra Kulichová, Ilona Burgrová (obě USK Praha), Alena Hanušová, Tereza Pecková (obě Frisco Brno).

Program českého týmu ve skupině na OH v Londýně – sobota 28. 7. (10.00): Čína, pondělí 30. 7. (12.15): Turecko, středa 1. 8. (21.00):  Chorvatsko, pátek 3. 8. (23.15): USA, neděle 5. 8. (12.15): Angola.