V letošním ročníku Trocal ŽBL se basketbalistky TJ Sokol Hradec Králové měly prát o třetí příčku. Realita je bohužel jiná. Sokolky ve druhé části soutěže zůstaly výsledkově i výkonnostně za očekáváním a po čtvrtfinálovém vyřazení od USK obsadily v konečném účtování až sedmou příčku. Trenér MIROSLAV VOLEJNÍK k tomu říká: „Nemá cenu si nic nalhávat, jedná se jednoznačně o neúspěšnou sezonu.“


Před začátkem jste snil o mnohem lepším umístění. Jste hodně zklamán?

To jsem. Vloni jsme hráli s Trutnovem o třetí místo a letos skončili až sedmí. Na druhou stranu je potřeba říct, že v letošním ročníku Trocal ŽBL mohlo získat bronz pět družstev. My jsme bohužel vypadli ze hry jako první.


Kde hledat příčiny propadu?

Okolností je několik. Loňskou sezonu odtáhla Hanksová s Křížovou. Hanksová, která pro nás byla hráčkou k nezaplacení, odešla a Křížová si přivodila těžké zranění, takže se v úvodu sezony musela rozehrávat a nastupovat s ortézou. Přesto si myslím, že tým byl dobře připraven. Přišly Steffanová s Ovsíkovou a výkony před startem Trocal ŽBL byly slibné. Vždyť třeba Trutnov jsme v generálce porazili o pětatřicet bodů. V první polovině soutěže jsme se pohybovali v horních patrech a předváděli pěkný basketbal. Slušně jsme navíc hráli i ve Středoevropské lize. Vše nasvědčovalo tomu, že bychom znovu mohli skončit v první čtyřce, přestože týmy kolem nás výrazně posílily. Zlom přišel 12. ledna, kdy jsme v televizním utkání nezvládli koncovku s Valounem Brno. Tato prohra s týmem pořádně zacvičila. Po další domácí smůlovaté prohře s Karlovými Vary jsme se složili úplně a další zápasy odehráli v křeči. Nevedlo se nám v útoku, o obraně ani nemluvě.


Řadu zápasů jste měli nadějně rozehraných. Třeba v Trutnově jste v základní části vedli už o třináct bodů, ale zanedlouho byl náskok ten tam. Výpadků se tým nevyvaroval ani v koncovkách. Psychika tedy asi není nejsilnější stránkou hradeckého družstva…

Máme s tím problém, to je třeba si přiznat. Několikrát nás postihly dvou až tříminutové kolapsy, během nichž přijdeme o slibný náskok a nejsme schopni vstřelit koš. Třeba v nadstavbě ve Strakonicích udělal domácí tým čtrnáctibodovou šňůru. To by se opravdu stávat nemělo. Velkou roli hrála v tomto směru nervozita a nezkušenost. Měli jsme nejmladší tým v lize, a to se v některých fázích utkání bohužel značně projevilo.


Bodově tým táhly Steffanová s Křížovou. Ostatní hráčky zcela určitě zůstaly za očekáváním. Souhlasíte?

Je to tak. Když třeba tyto hráčky v průběhu utkání vystřídaly, žádná další je prakticky nedokázala zastoupit a převzít odpovědnost. Mnohem víc jsem rozhodně čekal od našich rozehrávaček Bartoňové a Komžíkové. Bartoňové je teprve osmnáct a na chyby má tudíž právo. Navíc měla trochu zamotanou hlavu z přestupu do USK, takže kolikrát hrála pod psychickým tlakem a někdy to zkrátka neunesla. Velké rezervy jsme měli bohužel i pod košem. Naše pivotky mají úspěšnost padesát procent, a to se pak těžko vyhrává.


Neuvažoval jste v době krize o doplnění kádru?

Máme nejlepší mládež v republice a holky musí cítit, že mají šanci si ligu zahrát. I s takto mladým kádrem jsme až do půlky ledna hráli dobře. Posilování kádru je v průběhu sezony dost ošidné. Hráčka potřebuje nějaký čas, aby se s týmem sžila, a to se kolikrát třeba nepovede.


Posílit tým je nutností, nemyslíte?

Bartoňová odchází do USK, takže ji potřebujeme nutně nahradit. Rádi bychom rovněž angažovali kvalitní pivotku. Po ní se nejspíše musíme rozhlédnout v zahraničí, protože český trh je strašně omezený.


Nejlepší střelkyní byla Milena Steffanová. Tento nákup si jistě pochvalujete…
Určitě do puntíku splnila, co jsme od ní očekávali. Stala se jednou z vůdčích osobností a je jen škoda jejího zranění ve čtvrtfinále proti USK Praha. Naštěstí se nepotvrdily zvěsti o přetrženém křížovém vazu v koleni. Je jen natržený, takže by doba léčby neměla být tak dlouhá.


Kdo podle vás letos získá bronzovou medaili?

Trutnov sice postoupil přes Karlovy Vary do semifinále, nicméně si myslím, že brněnský Valosun, i když jeho čtvrtfinálová série se Spartou teprve začíná. Má vyrovnanější kádr a tím pádem větší naději na třetí místo.

STATISTIKY

Hráčky v sezoně: 1. Milena Steffanová 28/380/13,57; 2. Kateřina Křížová 27/356/13,19; 3. Kateřina Nováková 30/259/8,63; 4. Kateřina Bartoňová 27/227/8,41; 5. Iva Komžíková 30/205/6,83; 6. Renáta Březinová 26/175/6,73; 7. Andrea Ovsíková 27/174/6,44; 8. Adéla Věchtová 23/113/4,91; 9. Petra Mlejnková 29/133/4,59; 10. Eva Šípová 25/95/3,80; 11. Lucie Růžičková 25/86/3,44; 12. Jana Houdková 16/24/1,50.
Pozn.: první číslo udává počet utkání, druhé počet bodů, třetí průměr bodů na zápas.