Ještě si kouč hradeckých basketbalistek MIROSLAV VOLEJNÍK může spravit chuť z nevydařeného vystoupení týmu v letošním ročníku Trocal ŽBL. Premiérově ho totiž čekají povinnosti u ženské reprezentace, kde nově působí v roli asistenta. Cíl je jednoznačný. Uspět na červnovém turnaji v Madridu a kvalifikovat se na olympijské hry do Pekingu. „Určitě přijdu na jiné myšlenky a vyčistím si hlavu. Pořád jsem sedmé místo v lize ještě nevydýchal,“ přiznal trenér sokolek.


Absolvoval jste první schůzku s hlavním koučem Janem Bobrovským. Co přinesla a jaké povinnosti spadají do vaší kompetence?

Především jsme dali dohromady program přípravy a určili širší kádr, který se zúčastní předkvalifikačních soustředění. Co se týká mých kompetencí, měl bych mít na starosti rozbor hry soupeřů a prostor dostat i při trénincích. Svým způsobem mi bylo naznačeno, že budeme rovnocennými partnery. Moc se na práci u nároďáku těším.

Pracovat s nejlepšími hráčkami je bezesporu motivující…
Samozřejmě to bude něco jiného než na klubové úrovni. Jedná se o hráčky protřelé evropskými i světovými soutěžemi. Jsou to velké profesionálky, práce s nimi bude i pro mě obrovským přínosem.

Proč si pan Bobrovský vybral na asistentský post zrovna vás?
To netuším. Byla to volba svazu. Pan Bobrovský mi jenom zavolal, že budu asistentem. Proč zrovná já, to fakt nevím. Každopádně to je pro mě čest.
První soustředění vás čeká 5. května. Kolik zápasů sehraje reprezentace před červnovým kvalifikačním turnajem ve Španělsku?
Bude jich dost. Po úvodních dvou soustředěních v Turčianských Teplicích a Brně letíme na přípravný turnaj do Španělska, kde odehrajeme tři zápasy. Na konci května se doma dvakrát střetneme s Běloruskem a Čínou. Na začátku června nás čeká utkání s Novým Zélandem a pak už odlétáme do Madridu na kvalifikaci.

Bude těžké postoupit na olympiádu?

Dvanáct týmů bude hrát o pět míst. My máme ve skupině Argentinu a Angolu. Pokud tyto zápasy zvládneme, postoupíme. V silách týmu by to být mělo.

Kolikačlenný je kádr a kdy jej budete zužovat?
Pracovat se bude zhruba s osmnácti hráčkami. O zužování je zatím předčasné hovořit.

Jsou na soupisce i jména z Trutnova a Hradce Králové?
Z Trutnova na ní figurují Šnajdrová a Zohnová, od nás Kateřina Křížová.

Určitě bedlivě sledujete vývoje obou sérií v Trocal ŽBL. Koho pasujete na vítěze, a kdo bude třetí?
Brno má za sebou náročné Final Four v Eurolize. Vstřebat únavu z tolika zápasů včetně play off není jednoduché. Přesto si jsem jistý, že se znovu stane mistrem. Na bronz jsem nejprve tipoval Valosun. Trutnov však v Brně zvládl dvojnásobné prodloužení, což může být pro celou sérii klíčové. Doma si to Kara už zřejmě pohlídá.

Poslední otázka směřuje k Hradci. Nejlepší střelkyně Milena Steffanová se prý už podrobila operaci kolene. Její zránění se nakonec ukázalo vážnější, než se předpokládalo. Kdy se vrátí na plaubovku?

Milena se podrobila plastice křížového vazu, což si vyžádá několikaměsíční rekonvalescenci. Pokud všechno půjde podle předpoladů, mohla by do ligového kolotoče naskočit v listopadu.