Covid-19 v těchto dnech výrazně napadl nejvyšší soutěž basketbalistů. S nákazou se potýká hned polovina z dvanácti týmů Kooperativa NBL. Z toho pramení mraky odložených zápasů v obou nadstavbových skupinách. Tabulky jsou neúplné a postrádají tradiční přehlednost.

Hradecký tým má naštěstí to nejhorší už za sebou a mezi aktuálně postižené celky nepatří. Po koronavirových problémech v kádru a s tím spojené karanténě stihl odehrát dva zápasy s Ostravou a v obou byl výsledkově úspěšný (97:70 venku, 81:74 doma).

Ve středu by měli Královští sokoili sehrát další mač, v němž by chtěli vítěznou minisérii prodloužit. Na domácí palubovce v třebešské hale přivítají BK Olomoucko. Úvodní rozskok bude proveden v 17 hodin, půjde o utkání 6. kola skupiny A2.

Na koš míří hradecký křídelník Nemanja Barač (č. 8), bránit se ho snaží Matěj Snopek z Ostravy (č. 10).
Sokoli zdolali Ostravu i podruhé a slaví jubilejní desátou výhru

Východočeši jsou v šestičlenném pořadí druzí s bilancí 10 výher - 14 porážek. Vedoucí Ústí nad Labem má o jednu výhru více, avšak i o jeden odehraný zápas více.

Hanáci jsou na páté příčce (6 výher – 19 porážek), nutno však poznamenat, že v nadstavbě se zatím prezentují velmi dobře. Úvodní dva zápasy vyhráli (ve Svitavách 88:83 a doma s Ostravou 88:79), poté smolně padli v Ústí o jediný koš (71:73), když duel ztratili až v závěrečné části, před kterou měli k dobru devítibodový náskok.

BASKETBAL
Kooperativa NBL – nadstavbová skupina A2: Královští sokoli Hradec Králové – BK Olomoucko (středa 17. 3., 17.00, sportovní hala Třebeš), zápas živě na: www.tvcom.cz

Je tedy patrné, že Olomoucko se hodně zlepšilo a stále má ambice zabojovat o postup do předkola play off, kam však projde pouze čtveřice mužstev ze šesti.

Hradec se s moravským týmem letos střetl hned čtyřikrát a bilance je vyrovnaná. V ligové soutěži nejprve zvítězil venku (98:79), avšak v posledním kole základní části doma neuspěl (103:105). Zbývající dva mače byly v rámci osmifinále Českého poháru, kdy nejprve doma vyhráli Královští sokoli vysoko 102:63 a v odvetě na Hané uspěl soupeř (95:87).

Olomoucko se poprvé v sezoně odlepilo od poslední příčky tabulky. Na pozici zaručující postup do vyřazovací fáze ovšem ztrácí tři výhry. Ke vzestupu výkonnosti dost možná přispěla i změna na postu trenéra, kdy odstoupivšího Predraga Benáčka nahradil Michal Pešta.

V NÁJEZDU. Hradeckou pivotku Kláru Vojtíkovou se snaží zastavit Jitka Eisnerová z Chomutova.
Hotovo! Lvice už mohou myslet na semifinále

Hradec si musí dát pozor především na úderné trio Bezbradica (průměr 18,6 bodů na zápas), Pekárek (15 b.), Váňa (12,9 b.). Prvně jmenovaný v posledním vzájemném utkání na východě Čech nasázel (nejen v ČR) málo vídaných 49 bodů!

Sokoli půjdou do zápasu znovu oslabeni. Na marodce zůstává slovenský pivot Pavol Lošonský, který nabírá kondici po prodělaném koronaviru, a bohužel na ni přibyl i Jiří Šoula, jenž si v posledním střetnutí poranil ruku. Přesto půjdou Hradečtí do utkání bojovně naladění a s touhou znovu uspět.

„Olomoucko hraje kolektivní basketbal, kde každý hráč je hrozbou. Největší podíl na tom má rozehrávačské duo Kouřil – Feštr, které vytváří pro ostatní hráče skvělé pozice. Pozor si musíme dát i na Bezbradicu, který v posledním vzájemném zápase dal skoro polovinu bodů svého týmu,“ upozorňuje Lukáš Rovenský, asistent královéhradeckého trenéra Lubomíra Peterky.