Excelsior Ženská basketbalová liga si premiérové duely připravila na středeční večer a fanoušci mohli na hru pod bezednými koši vyrazit hned na dvou místech východních Čech.

SO 17.30: Kara Trutnov – BK Strakonice. Svěřenkyně trenéra Martina Petrovického potěšil los úvodních kol dvěma po sobě jdoucími zápasy na domácí palubovce. Zítra je čeká duel proti Strakonicím, ale již ve středu přivítaly papírově slabší VŠ Praha. Úvodní minuty jednoho z favoritů na medailové umístění byly v Trutnově rozpačité. Postupně se ale domácí hráčky proti vysokoškolačkám dostávaly do tempa a když se rozstřílely zkušené opory, vzdor pražských soupeřek opadl. Kara si připsala důležité první vítězství (78:64) a již se může těšit na další „mítink“ se svými fanoušky. Ti byly domácím tradičně oporou a v sobotu se svými hlasivkami budou moci prezentovat znovu. „Výkon jsme především zpočátku utkání čekali určitě lepší. S vítězstvím ale pochopitelně panuje spokojenost,“ nepřeceňoval vstup do nového ročníku domácí kouč Martin Petrovický.

Ten dobře ví, že proti Jihočeškám bude třeba dobrý výkon od samotného začátku. Ve středu mohl vsadit hlavně na zkušené hráčky a ty jej nezklamaly. „První poločas jim nevyšel, ale ve druhém se o ně tým mohl opřít a spolehnout se na ně. Já jim vždycky hrozně věřím,“ dodal Petrovický.

SO 17.30: ZVVZ USK Praha – Sokol Hradec Králové. Úspěšnou premiéru ve středu prožila na lavičce hradeckých lvic trenérka Romana Ptáčková. Její svěřenkyně porazily po dobrém výkonu Karlovy Vary 68:60. ,,Moc jsem si přála, abychom to zvládly, protože nás nyní čekají tři zápasy venku. Vyšlo to, což je potěšitelné,“ konstatovala Ptáčková. Tým střelecky táhla autorka 20 bodů Michaela Stará a bodově nestrádaly ani její spoluhráčky. ,,Takhle nějak si to představujeme. Někdo je lepší v obraně, jiný lépe doskakuje, další střílí. Míša vždy byla v zakončení chladnokrevná, výrazný bodový příspěvek od ní očekávám pořád,“ řekla Ptáčková. Hradec měl celé utkání pod kontrolou, soupeře na dostřel prakticky nepustil. ,,Hlavně nám to šlo v obraně. Pětatřicet minut jsme v ní hrály opravdu výborně. Až závěr, jsme možná pod dojmem snadného konce, nezvládly podle představ, ale to přikládám hlavně uspokojení, prostřídání sestavy a určité nezkušenosti.“ V sobotu se lvice představí na palubovce největšího favorita USK Praha. ,,Pro nás to bude jen příprava na další utkání. Budeme to mít těžké, hlavně mám obavy, jak obstojíme na doskoku.“

NE 16.00: Pliska Pardubice – Loko K. Vary. Basketbalistky Pardubic zůstaly v nejvyšší soutěži jenom proto, že se první liga rozšiřovala. Valosun Brno chce útočit na semifinále, proti outsiderovi měl v prvním kole dominovat. Místo toho si „máknul“. „Stanovili jsme si cíl, že když prohrajeme do deseti bodů, nebude to neúspěch,“ říká trenér Plisky Roman Chocholouš. O poločase jeho svěřenkyně ztrácely třináct. „Řekli jsme si, že druhou půlku musíme vyhrát, což se povedlo o pět bodů, takže jsme spokojení,“ komentoval porážku 64:72 Chocholouš. „Na druhou stranu je škoda, že jsme se o vítězství připravili sami. Valosun nás nepřehrával. Předvedli jsme dobrý výkon,“ dodal pardubický kouč.

Karlovy Vary by se měly před jeho týmem třást. „Před dvojzápasem Valosun, Karlovy Vary jsme si říkali, že bychom chtěli mít bilanci 1:1. Teď to zkrátka vychází tak, že Karlovy Vary u nás musí prohrát. Mají smůlu,“ usmíval se dobře naladěný Petr Chocholouš. Při vzpomínce na loňskou sezonu a zápasy s celkem z lázeňského města ho ale pořád trochu mrazí: „Je pravda, že nám to proti Karlovým Varům moc nešlo. Neseděly nám. Ale v neděli je chceme porazit,“ plánuje a přeje si:. „Když navíc zahrajeme jako s Valosunem…“

Ostatní výsledky 1. kola: USK Praha – Slovanka MB 75:37, Strakonice – VŠE Praha 90:68, DSK Karlín – Frisco Brno 53:105. ⋌(to, kp, ry)