Se svým týmem byla prakticky na dně. Nedařilo se vůbec nic. Pak však poznala pocit, který si přeje snad každý sportovec. Hradecká basketbalistka IVETA URBANOVÁ prožila na palubovce neskutečné zvednutí svého celku v domácím utkání nadstavbové části nejvyšší domácí soutěže.

Lvice se proti Karlovým Varům dlouho hledaly, jenže pak zabraly a nepříznivý vývoj skóre otočily ve svůj prospěch (73:58). Pohledná blondýnka tak mohla po zápase rozdávat vítězné úsměvy.

Povězte, jak chutná vítězství po takovém obratu?
No úplně skvěle. (rozesměje se) Po dlouhé době se nám podařilo takovýto zápas prolomit. Konečně jsme ho vyhrály. Myslím, že je spokojenost na všech stranách, jak u trenérů, tak i u nás.

Většinou bylo zvykem, že jste ztrácely nadějné vedení. Tentokrát tomu bylo přesně naopak. Čím to?
Ani nevím. V poločase jsme měly trochu hlavy dole. Řekly jsme si, že už nemůžeme nic ztratit a můžeme jen zabojovat. Tak jsme zabojovaly a naštěstí to vyšlo.

Nebyla o pauze v kabině menší „bouřka“ ze strany trenéra?
Řekla bych, že to bylo normálně v mezích. (usměje se)

Takže přiměřeně?
Ano. Trenér se nám snažil poradit, co máme zlepšit. Říkal, že se nemáme bát v útoku, což se pak podařilo.

Mohla by tato sladká výhra mít vliv i na další vaše zápasy? Mám na mysli především po stránce psychické.
Řekla bych, že rozhodně. Domnívám se, že nás tohle vítězství hodně nakopne. Potřebovaly jsme ho už dlouhou dobu. Teď se to povedlo.

Vraťme se ještě k prvnímu poločasu. Co se dělo, že se vám vůbec nedařila střelba a ani v obraně to nebylo nejlepší?
Netuším… (těžce hledá slova) Asi jsme se bály v útoku, protože jsme několik zápasů v řadě prohrály. Byly jsme trošku rozpačité. Pak jsme to naštěstí zvedly. Nicméně první půli si nedovedu vysvětlit, byť jsme hrály na domácí půdě.

Hodně důležité bylo, že jste po změně stran hodně přidaly na doskoku a bránění byla daleko těsnější. Soupeř pak působil místy bezradně.
To byly jedny z hlavních věcí, o kterých nám trenér říkal v kabině. Musely jsme zlepšit doskok, hlavně obranný, aby jejich pivotmanky přestaly dávat body, jak tomu do té doby bylo.

Především se vám začalo dařit v útoku. Přece jen třeba ve druhé čtvrtině bylo několik střel ukvapených, nebo jste naopak měly problém se čtyřiadvacetivteřinovým limitem. Máte pro to vysvětlení?
Těžko říct. To musíte posoudit sám. (usměje se) Každopádně občas byly střely hodně zbrklé, to je pravda. Častokrát chybělo málo vteřin do konce limitu, tak jsme se to snažily hodit směrem na koš. Jenže jsme neměly připravené pozice, které bychom si představovaly. Pak se to podařilo zlepšit, úplně se otočila situace. Zvedly jsme hlavy nahoru. Takže paráda. (znovu se pousměje)

V momentu, kdy jste dotáhly náskok soupeřek, se probudila hradecká část publika. Předtím byl slyšet jen kotlík karlovarských příznivců. Vnímala jste to?
Určitě. Diváci najednou začali fandit o sto procent víc. Viděli, že to začínáme stahovat. Rozhodně jsme to vnímaly, třeba v okamžiku, když jsme daly koš. Netuším, jak ostatní holky, ala já to hodně vnímám.

Jako by přišlo mávnutí kouzelného proutku

Hradec Králové – Ještě zkraje druhého poločasu pátečního podvečerního zápasu ŽBL prohrávaly hradecké basketbalistky s Karlovými Vary rozdílem čtrnácti bodů. „Do té doby byl náš výkon mdlý. Hráčky si nevěřily, měly hlavy dole. Trojka v poslední vteřině před odchodem do šaten nás srazila, ale jsem moc rád, že jsme se z toho dostali,“ uvedl po utkání kouč lvic Miroslav Volejník.

Jeho celek nejenže vymazal narůstající ztrátu, ale v závěrečné části již na palubovce jasně kraloval. „O přestávce jsme si něco řekli, bohužel začátek druhé půle nám opět nevyšel. Nicméně pak jako by přišlo mávnutí kouzelného proutku. Holky skvěle bojovaly a výborně bránily, dobře hrála rozehrávačka Kysilková i některé útočné akce byly fantastické. Především jsme to však zlomili vůlí a obrannou činností,“ neskrýval spokojenost Volejník.

„Jsem strašně rád za vítězství a musím hráčky pochválit za obrovskou bojovnost ve druhém poločase, kdy jsme soupeře dostali jen na dvacet bodů,“ doplnil trenér.

Hradecké lvice tak stále mohou pomýšlet na výhodnější pozici pro play off, kterou zaručuje buď pátá nebo šestá příčka nadstavbové skupiny A2. Zbývá odehrát tři kola.

Zbývající zápasy lvic v nadstavbě:

BA Sparta Praha – Sokol Hradec Králové (středa 24. února od 17 hodin).
Strakonice – Sokol Hradec Králové (sobota 27. února od 17 hodin).
Sokol Hradec Králové – VŠ Praha (sobota 6. března od 16 hodin).