Litva a Rusko. To byly dvě země, které skončily v celkovém pořadí mistrovství Evropy basketbalu hráček do 18 let před Českou republikou. Mladé Češky porazily v utkání o třetí místo Francii 70:61 a mohly se radovat ze zisku bronzových medailí. Ze slovenské Nitry, dějiště konání mistrovství, proto odjížděla spokojena také ROMANA PTÁČKOVÁ, trenérka českého družstva a mimo jiné také šéftrenérka sportovního centra mládeže TJ Sokol Hradec Králové.
České reprezentantky si na šampionátu připsaly pět vítězství a tři porážky. Nad jejich síly byly basketbalistky domácího Slovenska, Litvy a Ruska. Mrzet je může fakt, že nebýt smůly v koncovce v závěru semifinálového duelu (porážka od Rusek 60:62), mohly se podívat i do finále.
Na šampionátu se představilo také několik hráček Sokola Hradec. Jmenovitě Zavázalová, Rosenbaumová, Březinová, Půlpánová a Bartoňová, která v létě přestoupila do USK Praha.

Český výběr získal na Slovensku bronz. Jak velký úspěch to pro vás byl?

Naším cílem bylo dostat se mezi čtyři nejlepší družstva, což se nám podařilo. Potom už je každá medaile úspěchem.

Proběhly bezprostředně po utkání o třetí místo nějaké oslavy?

Oslavy byly malé, ale to není tak důležité jako to, co se dělo před tím. Že holky neměly prázdniny a byly pohromadě již od května.

Přitom vstup do turnaje se vám příliš nevydařil, na úvod jste prohrály se Slovenkami…

Začátek pro nás byl poměrně nervózní. Holky si to všechno moc připouštěly, navíc Slovenky byly na svoji halu zvyklé a lépe adaptované.

Následovala čtyři vítězství v řadě. Tušila jste v těchto fázích, že by české družstvo mohlo dosáhnout na medaili?
Hráčky i vedení věděly, že máme vysoké cíle. Za tím si celé družstvo šlo.

Semifinále jste prohrály o pouhé dva body. Jak velké bylo zklamání?
Bylo největší na celém mistrovství. Postup do finále jsme měly prakticky nadosah, ale nakonec bylo obrovské zklamání. V utkání nám selhala střelba za dva i za tři body, a to hlavně v jeho závěru. Důležitá byla také nervozita, která na naše družstvo dopadla. Na druhou stranu Rusky na tom byly oproti nám výškově mnohem lépe.

Která z hráček vám na šampionátu udělala největší radost?

Hlavně musím říci, že jsme na mistrovství vystupovaly jednoznačně jako tým. Vždyť jsme byly nejlepším družstvem co do průměrného počtu asistencí. Řekla bych, že žádná z hráček výrazně nevyčnívala. Všech dvanáct jich podalo výkony na úrovni.