Hradecké basketbalistky ve Final Six obsadily poslední šesté místo. Přáním „lvic“ byla účast v boji o medaili. „Chtěli bychom si zahrát předzápas velkého finále,“ říkal před turnajem hradecký trenér Miroslav Volejník. Plány vzaly za své po páteční čtvrtfinálové porážce s VŠ Praha (62:65).

„I když jsme skončili až na šestém místě, tak jsem docela spokojený. Pravda, měli jsme jiné cíle, ale v té sestavě, co jsme turnaj odehráli, tak za výkon a nasazení mohu holky jen pochválit,“ hodnotil vystoupení svého týmu Volejník.

Domácí kolektiv už před vstupem do Final Six zdecimovala zranění a nemoci.

Dlouhodobě mimo hru je nejzkušenější basketbalistka Eva Horáková, nastoupit nemohla ani členka širšího reprezentačního kádru Michaela Hartigová.

Nejenže s nimi odešla zkušenost, ale i výška, takzvané „věže“ v útoku i v obraně chyběly. Kromě nich absentovaly i další hráčky a třeba Čepelková skočila do hry po dvou měsících výpadku v tréninku.

V hradeckém dresu se tak po oba dny objevily hodně mladé „lvice“. Bojovaly, kousaly, ale doplatily na herní nevyzrálost. „Samozřejmě že mě prohra s VŠ Praha mrzí, ale v sestavě, v jaké jsme nastoupili, jsme odvedli maximum. Bohužel zápas jsme prohráli pod košem. Postrádali jsme naše nejvyšší hráčky a výškově silnějšímu soupeři jsme čelit nedokázali,“ podotkl hradecký trenér Miroslav Volejník.

„Hartigová je naše podkošová hráčka číslo jedna, jenže nám chyběla i Ovsíková, která v posledních zápasech na pivotu úspěšně zaskakovala, ale na to se nemůžeme vymlouvat,“ dodal.

V duelu byl dán prostor všem hráčkám

Sobotní duel o pátou příčku s Valosunem Brno oba týmy využily jako přípravný a daly prostor všem hráčkách. Moravský celek dovedly k vítězství 82:75 větší zkušenost, uplatněná především v podání vicemistryně světa Ivany Večeřové a exhradecké Kateřiny Křížové, a opět výšková převaha. „Utkání jsem pojal tak, aby si zahrály mladé hráčky, proto větší prostor dostaly Hausknechtová a Bartáková. Proti zkušenosti Brna čelily hráčky ročníku 90, 91 a 92. S jejich výkonem a nasazením v zápase jsem spokojen,“ uvedl hradecký kouč.

Ačkoliv výsledkově turnaj nedopadl z pohledu hradeckého týmu dobře, dají se najít i pozitiva. „Potěšilo mě, že jsme v určitých fázích utkání byli schopni vyvinout tlak v obraně, hrát agresivně. Jenže to, že je soupeř vyšší, s tím těžko něco uděláte. Přesto to pro nás byla velká škola. Pozitiva vidím v tom, že jsme se herně drželi, i když jsme měli k dispozici prakticky jen sedm hráček,“ poukázal Volejník.

Finálový turnaj Českého poháru se poprvé v historii hrál za účasti šesti týmů, oproti dřívějším čtyřem. Hradecký trenér považuje tuto změnu za přínosnou.

„Vždycky se do finále poháru dostala pouze dvě družstva, když nepočítám stálou účast USK Praha a Brna. Tentokrát měly možnost zúčastnit se další čtyři ligové týmy. V posledních třech letech jsme vždycky ve čtvrtfinále narazili na USK nebo Brno a prakticky jsme neměli šanci do Final Four se probojovat. Letošní Final Six je dobrý v tom, že jsme si spolu s dalšími třemi celky mohli zahrát dvě kvalitní utkání. V tom vidím největší přínos a v tomto modelu bych pokračoval,“ poznamenal Miroslav Volejník.

Valosun Brno – Hradec Králové 82:75 (19:27, 39:45, 56:55)

Nejvíce bodů: Vlková 21, Večeřová 15, Křížová 10 – Zavazalová a Pochobradská po 12, Stará 11.

Fotogalerii a podrobnosti o utkání s VŠ Praha najdete ZDE.